Zvlášť teď v zimě rčení o čistotě a půl zdraví platí dvojnásob. Možná ani netušíte, že obyčejná venkovní rohožka před domovními dveřmi už dávno k důkladnému očištění obuvi nestačí. Nejúčinnější je dvojstupňový systém.
Kolik rohožek máš …
Pořídit si pořádnou rohožku stojí za zamyšlení. Uklouznutí po mokré podlaze není jediným nebezpečím, které na vás číhá hned u vchodu. Statistika tvrdí, že účinná rohožka zachytí až 80% nečistoty, která se dovnitř dostane zvenčí .Běžně prodávané a nejčastěji používané rohože z textilu mají podstatnou chybu: prach sice zachytí, ale znovu jej pustí. Nečistoty se hromadí pod rohožkou a není-li pravidelně čištěna stačí průvan a máte veškerý prach doma za dveřmi.
Účinné interiérové čistící systémy problém s nečistotami řeší opravdu důkladně. Systém se skládá ze dvou zón: venkovní hrubé očisty a interiérové – dočišťovací. První zóna je umístěna přímo před vchodovými dveřmi, kde se zachytí bláto, písek či sníh. Druhá zóna je těsně za dveřmi, v interiéru. Ta má za úkol zachytit zbytek nečistot a pohltit vlhkost z podrážek bot.
Rohožka stoprocentně funkční, ale i hezká na pohled
Aby plnila samočisticí rohožka svůj účel musí být stoprocentně účinná hlavně v mokrém období. Proto jsou pro extrémně zatížené rohožky vhodné nejen přírodní materiály jako je textil, ale i kvalitní guma, žíněné kartáče a polyamidová vlákna. Vlastnosti materiálu musí vyhovět přísným podmínkám mezi něž patří propustnost tekutých i pevných nečistot, odolnost vůči mastnotě a agresivním látkám. Kromě toho, že rohožka musí kromě prachu zachytit i ostré nečistoty jako jsou kamínky a písek, které poškozují podlahovou krytinu měla by tlumit hluk, nesmí být kluzká a musí si udržet pěkný vzhled i při častém používání. Rohožku byste měli vybírat podle zatížení a nejen podle toho jak vypadá. Kvalifikovaný výrobce rohožek vám nabídne jakýkoliv tvar i rozměr podle vašeho přání a podle vzorníku i barvu.
Rohožka na míru
Jedna rohožka nemůže zajistit dokonalou očistu obuvi, proto odborníci doporučují, aby první část byla z pryžových materiálů a na ně navazovala druhá čistící zóna z odolných textilních materiálů. Ideálním spojením pro čistící zónou k rodinnému domku je odvodněný Cleanbox. Venkovní systém je vyroben z polymerbetonu s integrovanou celoobvodovou pozinkovanou hranou a s podpěrnými žebry uprostřed. Do boxu se vkládá buď samonosná gumová rohož nebo ocelový žárově pozinkovaný škrabák. Box se může nechat volně položený nebo jej lze připojit na odvodňovací systém nebo drenáž. Ve dně vany, kde se hromadí nečistota a voda jsou připraveny označené otvory, které se prorazí. Tím je zajištěn téměř bezúdržbový provoz venkovní rohože. Jednotlivé segmenty a komponenty rohože lze libovolně kombinovat a po opotřebení vyměnit.
Do interiéru se za nejkvalitnější považuje rohož vyrobena ze stoprocentního polypropylenu zataveného do měkčeného PVC, který nepropouští prach ani vodu. Je vysoce odolná proti otěru a má velkou sací schopnost. Pro odstranění nečistot se použije vysavač a při větším znečištění stačí rohožku vystříkat studenou tlakovou vodou bez saponátů.
Rohožka je součástí domu
Přesněji řečeno, nedílnou součástí rodinného domu. Vhodný typ rohožky by měl být totiž vybrán již v jeho projektu, protože pak se může stát, že rohožka bude bránit otevírání dveří směrem ven nebo chybí otvor pro zapuštění rámu. Oboje je pak překážkou, která si žádá individuální řešení čistící zóny a prodražuje finanční náklady. Ale zpět k umístění rohožky. V takovém případě je možné venkovní čistící zónu posunout dál od vchodu a osadit rohožku na dlažbu, okolo které se uloží náběhová lišta. Některé typy rohožek se vsazují do hliníkového, mosazného či nerezového rámu díky kterému rohož odolá tepelným změnám a celkově ji zpevní.
Autor: Irena Forejtová
Foto firmy Gapa a archiv autorky
Publikováno: 21. 12. 2007, Autor: