reklama

Stěhování ?!

Většina z nás zná jedno z mnoha ryze českých úsloví o tom, že „lepší je vyhořet, než se stěhovat“. A něco pravdy na tom je, i když to není možné brát až zas tak doslova. Co radí odborníci? Jak přežít stěhování?

Lepší vyhořet než se stěhovat. Jinak řečeno: oheň nás zbaví všech věcí a my se nemusíme starat ani balit a nebo se bát, co všechno se stěhováním poničí, ztratí a rozbije. Právě ono balení, přenášení, třídění a znovu vybalování, je tím „hororem“, který motivuje lidovou slovesnost, aby jej vykreslila  jako něco tak hrozivého, že je snad opravdu lepší „vyhořet“ a mít jednou pro vždy klid. Nerozebíráme tuhle problematiku náhodou. Stěhování je podle odborníků jedním z častých silných motivů neuróz a zdrojem stresů.

A co odborníci ruku v ruce s architekty radí?

1. než začnete balit, zamyslete se, zdali opravdu všechny věci potřebujete. Např. šaty, které jste na sobě neměli více než 3 roky jistě budou postradatelné a můžete je darovat charitě, nebo prodat do seconhandu.

Berte to z té pozitivní stránky: stěhování  nikoliv jako horor, ale příležitost protřídit vlastní věci a zbavit se zbytečností, které neúčelně pouze zabírají místo – úložný prostor. Bude se vám lépe dýchat!

2. upravte si nový byt tak, aby byl obyvatelný třeba pouhým přivezením postele, do koupelny si dejte základní hygienické potřeby a stejně tak si vyčleňte šaty cca na jeden týden. To vše by mělo být připraveno ještě před tím, než do bytu vpadnou stěhováci  a zaplní jej krabicemi a nábytkem. Odpadne tak hledání typu: kde mám kravatu, kde kartáček a nebo boty.

Těch několik dnů v novém bytě bude provizorium a tak si jej co nejvíce zpřehledněte a zpříjemněte. Vyhnete se problémům s hledáním. Ve které krabici máte diář? Kde jsou kalhoty a ta nová aktovka?

3. Pojistěte si to, co má podle vás hodnotu. Pojištění je u většiny stěhovacích firem běžné. Když se něco poničí, je potřeba to okamžitě vyfotit a jasně se dohodnout na odpovědnosti.

Kartel Holý
Foto archiv redakce

Publikováno: 5. 2. 2008, Autor: