Je vám doma v létě horko nebo je venku nevlídné počasí a všude je nepříjemná zima? Oboje se dá elegantně vyřešit a to ani nemusíte mít klimatizaci. Podlahové topení dokáže vytvořit v interiéru optimální klima na principu systému vložených konvektorů.
Fan – Coil
Výraz Fan-coil se dá přeložit jako podlahový teplovodní konvektor. Neoznačuje se tak celoplošné vytápění prostoru pomocí trubek pod podlahou, ale účelné umístění ocelových žlabů s vytápěcí funkcí do expono¬vaných prostor v interiéru. Jsou to například místnosti s velkou prosklenou plochou s francouzskými okny, zimní zahrady, domácí kryté bazény nebo moderní interiéry ze skla a betonu. V těchto prostředích bývá izolační funkce stěn snížena a navíc zde po estetické stránce není vhodné umísti klasické radiátory či jiný typ vytápění. Z těchto důvodů jsou konvektory vyhovujícím řešením jak pro vytvoření optimální tepelné pohody, tak pro variabilnost umístění v podlaze, na stěně, pod stropem či v podokenním parapetu.
Jednoduchý princip – ventilátor
Konvektory využívají přirozený pohyb ochlazeného vzduchu, který je nasáván zvenčí, při průchodu lamelami výměníku se vzduch ohřívá a místnost tak vytápí. Pokud je konvektor umístěn v okenním parapetu vzduch cirkuluje a systém výrazně omezuje rosení okenních skel. Při letním provozu probíhá stejný proces jen s tím rozdílem, že vzduch není ohříván, ale ochlazován.
Pro multifunkční využití jsou vhodnější konvektory s tangenciálním 12 V ventilátorem, který má vyšší tepelný výkon. Například s objemovým průtokem vzduchu lze docílit až 3kW tepelného a 1kW chladícího výkonu pro jeden běžný metr konvektoru. Tepelný výkon konvektorů je regulován změnou teploty v trubkách výměníku v závislosti na ekvitermické regulaci. Regulace je buď lokální přes t termostatickou hlavici s oddě¬leným indikátorem teploty (čidlem), které je umístěni v referenčním bodě místnosti.
Topení – velká inspirativní fotogalerie
Emtéčko dvojka je prostě jednička
Na trhu je řada typů konvektorů, ale multifunkční model pro vytápění a ochlazování interiéru najdeme snad pouze v sortimentu výrobků firmy Minib. Dominantní vlastností konvektoru COIL-MT-2 je automatické naklápění proudu vyfukovaného vzduchu. V případě nutnosti má konvektor extrémně veliký tepelný výkon i při velmi malých otáčkách ventilátoru. Možnost naklápění proudu vyfukovaného ohřátého vzduchu zajišťuje například automatický ofuk oroseného okna teplým vzduchem z konvektoru nebo naopak intenzivní ohřívání předmětů v místnosti do interiéru skloněným proudem. Při standardním režimu konvektor rovněž vytváří vertikální tepelnou clonu, zajišťující jak vytápění interiéru, tak odclonění okna. Díky uspořádání ventilátorů lze dále konvektor v letních měsících použít pro dochlazování interiéru s tím, že chladný vzduch je směřován do místnosti a nikoliv vertikálně. Obsluha konvektoru je uživatelsky příjemná a velmi jednoduchá. Regulace se ovládá v základním režimu vypnuto/zapnuto a je plně automaticky řízena mikroprocesorem s plynulou změnou otáček ventilátoru.
Konvektory řady Minib jsou vyráběny standardně z nerezového plechu, vybavené kvalitními 12V nehlučnými ventilátory.V ceně je kromě elektrické regulace obsaženo veškeré vybavení. V základní sestavě je zahrnut žlab z nerezové oceli, pochozí krycí mříž v provedení dřevo (buk, dub), eloxovaný hliník (odstíny stříbro, bronz), okrasná hliníková lišta žlabu okolo krycí mříže, výměník konvektoru, kohout a regulační šroubení, hadice s vrchními kryty a opláštěním z nerezu (pro připojení konvektoru k okruhu topného systému), ventilátor 12V a bezpečnostní transformátor TT 230/12V.
K nesporným výhodám konvektorů Fan-Coil patří elegantní vzhled okrasné krycí mřížky, která slouží jako dekorativní doplněk interiéru, výkonný tepelný (chladicí) efekt a schopnost okamžitě reagovat na požadovanou změnu teploty. Mezi další přednosti patři minimální požadavky na zastavěný prostor a flexibilní připojení výměníku pomocí flexi-hadice, což usnadňuje manipulaci při případných opravách, údržbě a čištění konvektoru před topnou sezónou.
Autor: Irena Forejtová
Foto: Minib a Outsideheating (USA)
Publikováno: 14. 7. 2008, Autor: