reklama

Sice malá, ale jenom moje

Všichni si tím jednou prošli nebo projdou. Na bydlení u rodičů už není věk a nálada, na čtyřpokojový byt pro celou rodinu nejsou možnosti, důvody ani peníze. Řešení? Garsonka. Jak do ní ale vměstnat všechno, co mladý člověk k životu potřebuje? Netušíte a myslíte si, že je to navíc i nemožné? Není, jen je třeba se zamyslet a občas se nechat inspirovat.

Garsonka, tedy jeden pokoj s kuchyňským koutem, který často představuje spíše než kout jen kuchyňskou linku stojící podél jedné ze čtyř stěn, bývá často prvním bytem, ve kterém se mladí lidé ocitnou sami. Ať už se jedná o studenty, kteří si hledají bydlení v novém městě a kolej nebo čtyřpokojový pokoj s dalšími sedmi spolubydlícími je jim těsný, nebo o ty, kteří se chtějí jednoduše vymanit z područí rodičů a osamostatnit se.

Co by rozhodně nemělo chybět?

Nejdůležitější je samozřejmě postel, dále nějaký stůl, nejlépe takový, u kterého se dá pohodlně sedět a psát, ale taky jíst, židle nebo křeslo, a úložný prostor, tedy skříň. Musíme ale počítat s tím, že úplně všechno se bude dít v jednom jediném malém prostoru, proto bychom si měli jeho zařizování dobře promyslet.

Hlavně se dobře vyspat

Postel by rozhodně měla i v garsonce splňovat všechny podmínky pro zdravé spaní, proto bychom její výběr neměli podcenit. Umístit bychom ji měli co nejdál od kuchyňské linky, nejlépe přesně do opačné části pokoje, abychom se vyhnuli pocitu, že přespáváme v kuchyni.

Spousta obchodních domů nabízí vyvýšené postele, které jsou pro garsonky obrovskou výhodou. Ušetří totiž místo, ale zároveň pohodlně oddělí spací část od obývací, i když ne klasicky, ale horizontálně.

Nově využitelné místo

Místo pod postelí se dá využít mnoha způsoby. Oblíbené jsou psací koutky s psacím stolem, několika poličkami pro časopisy a knihy a pohodlným křeslem. Do nově vzniklého prostoru se dá ale umístit i pohovka s konferenčním stolkem, nebo se dají pod spací část umístit úložné prostory, tedy skříňky a poličky.

Oddělit kuchyň

S kuchyňskou linkou vzrůstá potřeba po kuchyňském stole. Stačí ale koupit pouze malý pultík a k němu dvě jednoduché židličky (předpokládáme, že v garsonce nebudeme pořádat velké rodinné nedělní obědy, ale večeře s někým blízkým rozhodně jednu stoličku navíc vyžaduje), vše umístit necelý metr od kuchyňské linky a vznikne nejen příjemné posezení, ale i nenápadné rozdělení místnosti na tu, kde se vaří, a tu, kde se žije.

Úložný prostor

Co se týče úložného prostoru, toho není nikdy dost, a zvlášť v tak malém bytě, jako je garsonka, bychom si jej měli pořádně promyslet a nepodcenit jej. Nejlepším řešením je jedna velká vestavěná skříň, která „spolkne“ úplně všechno. Tedy jak oblečení a boty na všechna roční období, tak i například nepotřebná skripta, kolečkové brusle, lyže a náhradní povlečení.

Pokud máme štěstí a máme garsonky s větší předsíní, je jistě nejlepší umístit skříň právě sem, do pokoje pak stačí pouze několik nižších skříněk na drobnější svršky. Pokud se skříň do předsíně nevejde, zkusíme ji umístit podél celé jedné stěny nebo do rohu místnosti, ale vždy tak, aby vůbec nezavazela a zároveň zapadala do prostoru.

S blokem v ruce

Pokud nechceme nic ponechat náhodě, určitě si na nákup vybavení vezmeme i bloček a tužku. Vtěsnat totiž do tak malého prostoru všechno, co jsme si vysnili, vůbec nemusí být jednoduché. Proto hlavně u zařizování tohoto typu bytu platí: dvakrát měř…

Martina Tlachová
Foto: archiv firem kuchyně Vančura, Indeco, Home Style s.r.o., Ikea

Publikováno: 28. 7. 2008, Autor: