První a nejdůležitější rozhodnutí máte za sebou: ano, koupíte si byt. A teď nastává druhá a neméně důležitá část rozhodování: kde? Ve městě, abyste to měli blízko do práce a za zábavou, nebo naopak na kraji města nebo rovnou na vesnici, aby se vám a případným potomkům lépe dýchalo? Tohle dilema je třeba opravdu hodně dobře promyslet…
Mladý dynamický pár uvažuje o koupi bytu. Samozřejmě by nejraději chodil z večerních akcí domů pěšky, v nejhorším případě taxíkem, ale ne za více než sto korun. Do práce ať je to maximálně čtvrt hodinka pěšky, pro případ, že se bude muset vracet domů pro věci, které tak často doma zapomíná.
První myšlenky na nové bydlení
Ano, takhle smýšlíme přesně po skončení školy. Jenže byt je pořádně velká investice a ustupovat pohodlným nočním návratům by se nám už za pět let nemuselo vyplatit. Co tedy koupit? Do čeho investovat?
Předně bychom si měli ujasnit, co je pro nás přednější. Zda bydlet v centru a mít tak blízko takřka všude, jen ne do přírody. Zda každý den poslouchat zvuky tramvají a trolejbusů a pokaždé, když chceme vyjet na kolo, absolvovat nejdříve desetikilometrovou trasu ven z města. Nebo bydlet v klidu, v zeleni, ale spoléhat se na auto.
Zlatý střed
Samozřejmě můžeme skloubit obě varianty. Jenže najít v dnešní době byt požadované velikosti, v centru a zároveň v zeleni, nejlépe v parku, tak daleko od silnic, aby nás v noci nerušila projíždějící auta, ale zároveň tak blízko, abychom nemuseli chodit na zastávku nebo do garáže daleko, a hlavně v požadované cenové relaci, není vůbec jednoduché.
Proto pokud na byt spěcháme, s touto variantou se raději rozlučme. Hlavně v případě, sháníme-li byt v Praze, Brně nebo Ostravě. V menších městech jako jsou například Pardubice nebo Opava jsou ale takové byty k dispozici mnohem častěji a navíc ani tolik nestojí.
Auto nutné
Pokud se rozhodneme vyloženě pro byt na periferii, musíme začít počítat s autem. Do centra se totiž rozhodně nedostaneme tak často a tak lehce jako jsme byli možná doposud zvyklí, v pozdějších hodinách se domů možná nedostaneme vůbec.
Rušný život velkoměsta
Byt v centru je jen poloviční výhrou. Pokud v něm nechceme trávit mnoho času, jako „noclehárna“ nám rozhodně postačí, nicméně hluk a život velkoměsta pocítíme hlavně v době, kdy jsme například nemocní a potřebujeme přes den klid. To nám většinou centrum města ve všedních dnech neposkytne.
Malé děti si zároveň nemohou hrát jen tak „před domem“, protože nejenže by je mohla například přejet tramvaj, ale zároveň by se mohly seznámit třeba s místními bezdomovci.
Takže řešení? Nikterak jednoduché. Mladí bezdětní lidé budující kariéru jistě ocení centrum města, mladá rodinka naopak klidnou periferii. Můžeme se zkusit spolehnout na výměnu bytu, a zkusit po několika letech vyměnit centrum za kraj, jenže co když přiběhne potomek dříve než byl původní plán?
Martina Tlachová
Foto: SPVD, Doming, Občanská výstavba, Ubytování Ivo, Studentská komora
Publikováno: 30. 7. 2008, Autor: