V průběhu letních prázdnin asi každý z nás na pár dní odjede na nějakou tu dovolenou, nebo se alespoň na celé odpoledne „vytratí“ na koupaliště. A právě takovéto chvilky jsou pro zloděje ideální. Prázdné ulice za horkých odpolední a dům bez dohledu. Pokud ale popřemýšlíte o vhodném zabezpečení, na zloděje snadno vyzrajete.
Zabezpečení se vyplatí
Pokud netužíte po nemilém překvapení v podobě dokonale vyklizeného bytu po vašem příjezdu z dovolené, je dobré svůj domov zajistit a zamezit tak krádežím. Mezi nejběžnější opatření u nás patří instalace bezpečnostních dveří, mříží, rolet, trezoru, okenních folií a nejrůznějších elektronických bezpečnostních systémů. Ideální je vcítit se do kůže zloděje a popřemýšlet, kudy by mohl do domu či bytu vniknout.
Pravděpodobně nic na světě vám nezaručí, že se k vám zloděj nedostane, ale pokud už k tomu dojde, utěšit vás může alespoň částečná náhrada od pojišťovny.
Dveře a zámek – kámen úrazu
Valná většina bytů a domů je vykrádána přes vstupní, popřípadě balkónové dveře nebo garážová vrata, a to i navzdory moderním, technologicky vyspělým zámkům. Kromě zámku s bezpečnostní vložkou je totiž na místě sledovat také stav dveří, zárubní a závěsů, které mohou být klíčovým místem pro vstup zlodějů. Pokud jde o ceny, bezpečnostní zárubeň pořídíte zhruba od 2 000 Kč, bezpečnostní dveře od 10 000 Kč, bezpečnostní kování a přídavný bezpečnostní zámek od 1 000 Kč a cylindrickou bezpečnostní vložku kolem 600 Kč, ale ceny i kvalita jsou samozřejmě individuální podle výrobce.
Cestování fotogalerie inspirace:
Okna v přízemí – lákadlo první třídy
Nejen v rodinných domech, ale i v přízemních poschodích panelových domů jsou lákadlem pro zloděje okna, a nemusí být zdaleka ani pootevřená. Proto je vhodné zvážit například zabudované či posuvné mříže, popřípadě estetičtější bezpečnostní fólie. Cenově nejpřijatelnější je bezpečnostní fólie na sklo, jejíž cena se pohybuje již okolo 800 Kč/m2. Bezpečnostní mříže si můžete pořídit zhruba od 2000 Kč/m2, nůžkové pak zhruba dvakrát dráže.
Elektronika boduje i v zabezpečení domu
V posledních letech se čím dál větší oblibě těší elektronické zabezpečovací systémy, a nemalou roli hrají také naše oblíbené mobilní telefony. Oblíbenou „hračkou“ posledních let je elektronický zabezpečovací systém s inteligentním hlásičem, který funguje tak, že se na vstupní dveře a do prostoru domu či bytu umístí čidla a senzory, a jakmile se tam něco neočekávaného děje, třeba když někdo manipuluje s dveřmi, zařízení vás na to upozorní prostřednictvím mobilního telefonu.
Neprovokujte zbytečně
Zloděje obvykle lákají k činu staré nekvalitní dveře a okna, ale i zdánlivé maličkosti jako plná dopisní schránka, která napovídá, že majitel objektu je dlouhodobě pryč. Magnetem jsou rovněž pootevřená okna nebo žebřík volně se povalující na zahradě. Naopak jen pouhý pohled na masivní bezpečnostní dveře, mříže v oknech, psa, viditelný kamerový systém nebo zvuky uvnitř bytu a domu ho většinou odradí.
Lucie Lukačíková
Foto: Lucie Lukačíková
Publikováno: 26. 8. 2008, Autor: