Pro mnoho majitelů bytu není žádná místnost dost velká anebo naopak, ve velkém prostoru se necítí příjemně. Řešení je v obou případech až geniálně jednoduché a nepotřebuje žádné stavební úpravy: mobilní stěna nahradí zděnou příčku.
Vzdušnost a prostor
Zajímavým jevem současné doby je spojování prostor se značně rozdílnými funkcemi do jednoho celku. Kromě dnes už klasického spojení kuchyně s obývákem to bývá například koupelna s ložnicí nebo ložnice jako součást obýváku a jindy třeba i vířivka uprostřed obýváku. Běžně je řešena jídelna v rámci vstupní haly. Ať už je dispozice interiéru jakkoli extravagantní, vždy si žádá z hlediska běžného praktického využití nějaký dělící prvek, který musí zachovat jednotu prostoru tak, aby neztratil svůj původní účel. Typickým příkladem, který všechny požadavky bezezbytku splňuje, prostor oddělí a přece zůstane volný a vzdušný, jsou volně stojící příčky. Jejich úkolem je jen částečně vymezit určitou část v místnosti a vtisknout jí vlastní punc.
Za optický klam se nic neplatí
K rozdělení prostoru vyloženě lákají místnosti typu loft. V takovém případě je určitě přijatelnější a levnější použít na vyčlenění jednotlivých funkčních celků mobilní a dočasnou bariéru než budovat pevné zděné příčky. Zvlášť výhodné je takto postupovat, kdy nemáme ještě zcela jasno o budoucím využívání prostor. Takzvané otevřené bydlení dává možnost využít kontinuálně celý prostor, aniž by byl izolován pevnými zdmi, a naplno využít optické rozdělení místností pomocí nábytkových sestav, dekorativních stěn, paravánů nebo mobilních stěn. Na intimitě takové řešení neubere, brzy si majitelé bytu na otevřený prostor zvyknou.
Velká fotogalerie moderních interiérů
Přehled mobilních stěn
Možnosti jak oddělit prostor jsou velmi variabilní a nic nebrání tomu je využít v paneláku, rodinném domku nebo kdekoli, kde je potřeba vytvořit nějaký obytný či odkládací prostor, třeba jen na přechodné období.
• Stěny od podlahy po strop, ale nikoliv po celé šířce místnosti se dají využít v hale, předsíni nebo u krbu
• Zídka do jedné nebo dvou třetin výšky místnosti mohou být z klasického materiálu, betonových tvárnic, umělého či pravého kamene anebo zdít na sucho, ze sádrokartonu. Vnitřní prostor může sloužit ke kamufláži technických rozvodů
• Dekorativní dělicí stěny mohou být ze dřeva, tvrzeného skla, kovu či keramiky, což dává prostor pro vlastní fantazii a ruční zakázkovou práci, například vitráž, leptané sklo nebo kované mřížoví.
• Oboustranné police, otevřené knihovny nebo skříně, to vše nemusí stát u stěna, ale naopak, šup s nimi do prostoru..
• Žaluzie a rolety si své místo v interiéru již dávno vydobyly. Skvěle slouží jako optická zábrana k zakrytí oken či dveří, ale může se za nimi skrývat šatna, odkládací prostor nebo kout s domácí pracovnou.
• Paravány a přenosné zástěny z látky, laťoví, dřeva či plastu jsou ideálním a Rychlým řešením. Umístí se vždy tam, kam je právě potřeba a stejně tak rychle se opět složí.
• Posuvné či skládací příčky, případně dveře, mohou být přes celou stěnu anebo jen v určité části prostoru. Nezabírají místo, lehce se s nimi manipuluje a jakmile prostor oddělíte máte naprosté soukromí, neboť jsou zamykatelné.
Autor: Irena Forejtová
Foto firmy Hülsta
Publikováno: 29. 12. 2008, Autor: