reklama

Tradiční interiér ? Jak na něj?

Když se mluví o tzv. tradičním interiéru, pak se tím nemyslí žádná konkrétní jeden sloh či styl vybavení např. obývacího pokoje, ale spíše se tímto označením lidé vymezují od interiéru moderního. Jinými slovy se tím projevuje touha po interiéru starém či staře vypadajícím, který je pro svého obyvatele v podstatě tvůrcem potřebného klasického „domácího tepla“.

i (Zdroj: archiv redakce)
Tradiční interiér ? Jak na něj?

Poptávka po tradičním interiéru je v podstatě dvojího druhu. Buďto se ve zcela výjimečných případech zájemce rozhodne zbudovat vlastně historickou kopii a nebo, což je mnohem častější, zájemce vytváří interiér, který historii pouze napodobuje. A co je potřeba napodobit tak, aby interiér vypadal „jako tenkrát“ a zároveň se netvářil jako muzeum?

1.zcela klíčové je pochopitelně tvarosloví nábytku. Získat „tradiční“ nábytek, tj. nábytek, od kterého se v drtivé většině případů vyžaduje podobnost s nábytkem 19.století, není v podstatě žádný problém.

To samé platí o doplňcích a nebo svítidlech, které jsou stejně jako zmíněný nábytek k dispozici v rámci tzv. stylových kolekcí. Na tuzemském trhu jsou dokonce k dispozici i klasické nábytkové sestavy vycházející např. ze stylu „staré Anglie“ (např. f. Barrington)

2. mnohem více problematické bude vytvoření odpovídajícího povrchu stěn, podlah a také zastínění oken. Jinak řečeno, zájemce bude muset najít vhodného prodejce interiérového textilu. Lze jen doporučit prodejny, které se profilují jako studia a kde tedy není personál degradován na „podavače“ látek (kvalitního servisu se dostalo čtenářům např. u f. Styltex).

Velká fotogalerie moderních interiérů

Do tradičního interiéru budou jistě patřit také klasické tzv. perské koberce, jejichž prodejců je např. v Praze opravdu hodně, např. f. Palacka. Tradiční technikou vázané koberce mohou být zcela nové, nebudou to „muzeální“ kusy, a přesto si ponechají způsobilost k vytváření zvláštního druhu atmosféry.

3. těžko vytvářet tzv. klasický či tradiční, někdy též „stylový“ interiér bez použití obrazů na stěnách a různých doplňků, které dnes vnímáme jako starožitnosti. Zde lze jen doporučit rozvážný nákup u renomovaných společností typu Dorothreum (pobočka v Praze) či Christies pořádající aukce, kde je možné nakoupit od stokorunových drobností až po mnohamiliónové exkluzivní artefakty.

Red.
Foto: Designer Curtains, Vale Bridgecraft

Publikováno: 12. 3. 2009, Autor: