reklama

Nenápadní, ale vytrvalí spolubydlící

I když žijete jen se svými nejbližšími nebo úplně sami, pohybují se ve vašem bytě i další obyvatelé, o kterých ale téměř netušíte. Že je to nesmysl? A co roztoči? Šupinky lidské kůže jsou jejich nejoblíbenější potravou, proto si buďte jisti, že si lebedí i u vás doma. Že je to strašná představa? Sice se vám nejspíš nepodaří zlikvidovat je úplně, ale pořádně jim znepříjemnit život určitě dokážete.

Astma a alergie – to jsou nejčastější výsledky působení roztočů. Tyto malé potvůrky téměř nemáte šanci spatřit, nejlépe rozeznatelní jsou pod mikroskopem nebo potom při pořádné dávce štěstí a dobrého světla na tmavém pozadí.

Jak takový společník vypadá?

Jsou pěkně zakulacení a krásně smetanoví, ale také pořádně drobní, měří něco kolem 300 mikrometrů. A pohybují se jednoduše vzduchem společně s prachem, který se vám v domácnosti víří. Že to zní všechno opravdu příšerně? Tak čtěte dál a hned po přečtení se vrhněte na úklid.

Ideální podmínky pro život – v kuchyni a v ložnici

Tito malí a nenápadní obyvatelé vašeho bytu milují vlhkost. Pokud máte v bytě sucho, můžete si blahopřát, roztoči totiž při vlhkosti nižší než 50% postupně slábnou a jejich funkce se zpomalují.

Ložnice, kuchyně a temné prostory jsou pro ně jako dělané. Polštáře, peřiny a koberce jsou pro ně tím nejpříjemnějším domovem. Proto čas od času hoďte peřiny na balkon na mráz, roztočům totiž teploty pod bodem mrazu vůbec nesvědčí.

Stejně tak teplotám vyšším než 60 stupňů by se rádi vyhnuli jako čert kříži. Povlečení tedy perte nejlépe minimálně na tento teplotní stupeň.

Nenápadní, ale vytrvalí spolubydlící
Nenápadní, ale vytrvalí spolubydlící (Zdroj: )
Nenápadní, ale vytrvalí spolubydlící
Nenápadní, ale vytrvalí spolubydlící (Zdroj: )
Nenápadní, ale vytrvalí spolubydlící
Nenápadní, ale vytrvalí spolubydlící (Zdroj: )

Potrava každý den a v obrovském množství

Roztoči pojídají lidskou kůži, které každý člověk ztratí denně zhruba gram a půl. Že je to málo? Jak se to vezme. Tohle množství totiž stačí uživit až milion roztočů.

Roztoči kvůli svému primitivnímu trávicímu systému neumějí potravu strávit napoprvé a několikrát ji částečně natrávenou vyvrhnou, přičemž vyloučí enzymy a houby, které jim potravu pomohou dotrávit. Takové mikroskopické částečky natrávených šupinek lidské kůže se tak logicky povalují ve všech ložnicích.

Nestačí ale, že tento fakt zní vskutku nechutně, tyto částečky potravy a výkalů jsou navíc i nejvýznamnějším zdrojem alergenů, které umí způsobit astma nebo rýmu, ale i záněty spojivek a kůže. Mezi alergeny navíc patří i samotná těla roztočů.

Jak proti nim tedy bojovat?

Vysávat a prát. Vysávat ale pouze vysavačem s dobrým HEPA filtrem, jinak si roztoče maximálně rozvíříte po bytě. A prát ložní prádlo a pyžama minimálně na 60 stupňů. Nechávat přes zimu peřiny pěkně vymrznout venku.

A taky pořádně větrat a sem tam do bytu pustit sluníčko. Přesně to, co nám lidem totiž na náladě a zdraví přidá, roztoče pořádně rozhodí. A to přece chceme. Nebo se snad chcete smířit s tím, že u vás doma načerno bydlí někdo další?

Martina Tlachová

Foto: Vysavače pro domácnost, Neel´s Corner, New Scientist, Lone Star Carpet, The Funtime´s Guide, Family Education

Publikováno: 27. 4. 2009, Autor: