Cítili jste někdy „genia loci“ a nebo nějakou jinou „atmosféru místa“? Bylo vám někdy někde nejen dobře, ale také zle a to bez toho, aniž byste vlastně věděli proč? Znáte Feng šuej, Budhu a nebo Ganešu?
Zní to možná až tajemně, ale naše, tedy euro-americká civilizace, na spoustu věcí zapomněla a už několik staletí se všechno snaží vysvětlit čistě jen rozumem. Ale v jiných oblastech a v jiných civilizacích, které např. v technickém či technologickém smyslu rozhodně za tou naší nezaostávají, se žije a uvažuje poněkud jinak a platí to zejména o těch částech světa, které leží od nás na východ. V době, kdy jsme se zde ve střední Evropě učili zemědělství a klaněli se z dnešního pohledu pohanským bohům, stavěly se v Asii monumentální chrámy a oslnivé stavby, kterým jsme mohli začít konkurovat až v průběhu našeho středověku. Ale jejich nauky a spiritualita je na rozdíl od té naší ještě stále živá.
Vějíř a duchové ochránci
Zmiňovaný „genius loci“ není nic jiného, než „duch místa“. Znáte starou čínskou nauku „Feng šuej“? Její součástí je i řada praktických návodů, které se týkají řešení obydlí a třeba i jeho ochrany. Zkuste se nad tím jen tak zlehkla zamyslet a třeba to pro svůj klid i zkusit. Nic za to nedáte.
1. Proti dveřím a nebo i oknům a zkrátka proti všem možným otvorů a místům, ze kterých by teoreticky i prakticky mohl přijít nepřítel, postavte něco, čemu důvěřujete. Malé dítě by tam možná postavilo figurku indiána, v nauce feng šuej se radí postavit na takové místo postavu tradičního válečníka. Na českém venkově (a nejen tam) se ještě dodnes setkáte třeba s podkovou zavěšenou nad vchodovými dveřmi.
Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací
Válečník, indián a nebo i jiná a v tomto smyslu důvěryhodná postavička, může byt či dům uchránit třeba i před zloději nebo jinou podobnou nevítanou návštěvou.
2. Každý člověk, ale stejně tak i zvíře a nebo dokonce i věc, potřebuje v určitou dobu a určitým způsobem někdy pomoc. Feng šuej radí: pořiďte si domů zvonek, kterému budete věřit, že pomoc vždy přivolá. A pověste si jej někam. Je to něco jako amulet, který v úzké chvíli sevřete v důvěře v dlaních. Na zvonek se pak zazvoní v okamžiku, kdy budete „volat o pomoc“.
3. A pro váš klid, pořiďte si domů svého „anděla“. Tím může být postava anděla v našem slova smyslu a nebo pokud máte náklonnost k východním naukám a zajímá-li vás zmiňované feng šuej, pak zkuste nějakého tamějšího bůžka či boha ochránce, třeba Ganešu či Buddhu.
Red.
Foto: archiv redakce
Publikováno: 5. 5. 2009, Autor: