reklama

7 tipů, co dělat, když se plíseň objeví v bytě a jak jí předcházet

Dovolíte-li, aby se vám doma množily plísně, dočkáte se nevzhledných skvrn, nepříjemného zápachu a vystavujete se nebezpečným vlivům na své zdraví. Proto je nejlepší vymýtit každý náznak přítomnosti těchto nechtěných spolubydlících dříve, než bude pozdě. Co dělat, když plísně napadnou koupelnu či jinou vlhčí místnost v domě nebo v bytě a jak jim předcházet? Ze všeho nejdůležitější je minimalizovat vlhkost!

Plísně uvolňují výtrusy (spory), které začnou růst, jakmile ulpí na vhodném povrchu. Ze spory vyklíčí vlákno, které se rozrůstá. Povlaky plísní mají různou barvu od bílé, žluté přes zelenou až po černou. Spory plísní najdete všude – v prachu, v odpadkových koších i ve vzduchu. Ke svému růstu nepotřebují světlo, zato ve vlhku se jim dobře daří. Jenže jak se ubránit vzniku vlhkosti v domácnosti, když ta vzniká při vaření, sprchování, praní, sušení prádla, zalévání květin apod.? Obecně platí, že byste měli být opatrní při práci s vodou.

Jak se zbavit plísně v bytě: detail plísně
i (Zdroj: istock.com)
Jak se zbavit plísně v bytě: detail plísně

1. Jak se zbavit plísně v bytě: větrání

Místnosti s vyšší vlhkostí co nejčastěji větrejte – otevřete všechna okna dokořán a udělejte průvan. V chladných měsících stačí alespoň 5 minut denně pořádně vyvětrat, v létě samozřejmě víc. Využívat můžete také různé odvlhčovače a pohlcovače vlhkosti.

2. Jak se zbavit plísně v bytě: dezinfekce

Povrchy, kde se vlhkost drží, je nutné pravidelně čistit a dezinfikovat účinnými přípravky, nejlépe s obsahem chlornanu sodného – čisticí přísady na bázi chlorového bělidla.

Jak se zbavit plísně v bytě: i v zimě otvírejte okna dokořán
i (Zdroj: istock.com)
Jak se zbavit plísně v bytě: i v zimě otvírejte okna dokořán

3. Jak se zbavit plísně v bytě: vysoušení

Jestliže vám doma vyteče voda, případně se dovnitř dostane zvenčí, jednejte rychle. Pokud se podaří mokré materiály zcela vysušit do 48 hodin, ve většině případů k růstu plísní nedojde.

4. Jak se zbavit plísně v bytě: zamezení rosení

Všimnete-li si, že se na oknech, stěnách či potrubí sráží voda, rychle mokré povrchy osušte a pokuste se vlhkost a její zdroje omezit na minimum. Rosení může být znakem narušení tepelných poměrů v domácnosti. V místnostech by se měla vlhkost pohybovat mezi 40 a 60 %. Pokud je hodnota vlhkosti v místnosti vyšší, tak se může i u vás vytvářet plíseň.

Jak se zbavit plísně v bytě: po sprchování důkladně osušte sprchový kout
i (Zdroj: istock.com)
Jak se zbavit plísně v bytě: po sprchování důkladně osušte sprchový kout

5. Jak se zbavit plísně v bytě: pára v koupelně

Po sprchování důkladně osušte stěny a dveře sprchového koutu, v koupelně vytřete dosucha i podlahu a stěny. Pokaždé zavřete dveře koupelny při sprchování. Tím zamezíte rozšiřování vlhkosti po celém bytě.

6. Jak se zbavit plísně v bytě: pára v kuchyni

Při vaření používejte digestoř a pravidelně kontrolujte funkčnost filtru. Dveře kuchyně při vaření zavřete a větrejte. Nechte myčku co nejdéle zavřenou i poté, co doběhl mycí program. Vytvořená pára se postupně ochladí a promění na kapky vody uvnitř myčky. Tyto kapky odtečou odpadní trubkou.

Jak se zbavit plísně v bytě: fungicidní přípravky pomáhají
i (Zdroj: istock.com)
Jak se zbavit plísně v bytě: fungicidní přípravky pomáhají

7. Jak se zbavit plísně v bytě: nová malba

Pokud se na zdi i přes správné větrání objevují zavlhlá místa nebo už plísně, nezbývá než celou stěnu zbavit původní malby, či dokonce celé omítky (podle rozsahu vlhkosti/plísně), kterou nahradíte speciálním druhem sanační omítky. Při jejím výběru se poraďte s odborníkem, který vám doporučí konkrétní typ. Na omítku, která umožňuje prostupnost vodních par, musí přijít nátěr, který tento efekt rovněž zaručí. V případě stěn už napadených plísní či ve vlhkých místnostech:

  • malbu odstraňte oškrabáním za pomoci namokření vodou s příměsí chlóru či podobného čističe (přibližně 50 ml/m2 omítky)
  • následně na stěnu naneste fungicidní přípravky pro odstranění plísní, které bývají ve formě spreje
  • počkejte na jejich kompletní zaschnutí
  • finální úpravu udělejte malířským nátěrem s protiplísňovou přísadou

Publikováno: 25. 2. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce