Některé součásti obytného interiéru vnímáme jako samozřejmost a nebo se jim v podstatě vůbec nevěnujeme. Na druhou stranu se není čemu divit, vždyť kdo by soustředil pozornost na takové věci, jakými jsou např. rohožky? A přitom může právě rohožka poměrně výrazně ovlivnit ani ne tak vzhled, jako třeba klima vašeho domova. A pokud jste zvyklí pohybovat se doma v botách, tak pak je byste měli rohožím věnovat náležitou péči.
Základní je skutečnost, nakolik a kam se v obytném interiéru může chodit v botách. Nejběžnějším řešením je vyzouvání se v předsíni, která by tedy rozhodně měla být vybavena jednak snadno udržovatelkou, nejlépe stíratelnou podlahovou krytinou a pak rozhodně kvalitní rohoží. A nejlépe, pokud jsou rohože dvě, což platí v prvé řadě pro rodinné domy, kde se vchází do obytné částí tzv. přímo z ulice a ne z chodby např. činžovního domu.
Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací
Primární rohož a sekundární
Pod tímto málem vědecky se tvářícím názvem se skrývá jednoduchá úvaha. Primární rohož by měla být tím prvním, co se v pravém slova smyslu dostane návštěvníkovi jako první pod nohy. Primární rohož je tak, které zbaví obuv hrubých nečistot. I struktura rohože by měla být hrubá, její Kareše vysoké a pevné.
A sekundární rohože se pak uvažují jako nástroje na zbavení se vlhkosti z podrážek obuvi. Jejich vlastností by měla být měkkost.
Jak kterou umístit?
V činžovních domech by pak měly být primární rohože součástí vchodové části z ulice a pokud možno, pak tak, aby na nich byl přicházející nucen udělat alespoň 3 kroky. V rodinných domech je pak primární rohož logicky ve vchodové části.
A sekundární rohože pak patří do té části interiéru, za kterou už se v chodí bez bot či v přezuvkách.
TIP: Zkuste např. sekundární rohože z bambusových vláken, které se po zkušenostech jeví jako ideální.
Red.
Foto: katalog.ambra.cz, eshop.komora.cz
Publikováno: 11. 6. 2009, Autor: