reklama

Dejte lupičům mat – pořiďte si domácí sejf

Mříže, pes ani jiná sofistikovaná zařízení v dnešní době nezabrání lupičům, aby je jako překážku nezdolali a nesebrali co jim pod ruku přijde. Cennější věci, citlivá data nebo osobní dokumenty je vhodné chránit proti odcizení a následnému zneužití. Poměrně bezpečnou formou ochrany je zabudovaný nebo šikovně ukrytý domácí trezor.

Jaký typ zvolit?

Současná nabídka na trhu s trezory je více než bohatá. Rozdíl mezi mobilním skříňovým trezorem a vestavěným trezorem je v tom, že u vestavěného trezoru tvoří ochranu proti vloupání přidané materiály při montáži, což je zpravidla kvalitní železobeton a ohnivzdorná izolace, kdežto  skříňový trezor je již vyroben ze silnostěnné ocele. S úkrytem vestavěného trezoru je ideální počítat již při projektování domu, a pokud jej pořizujete dodatečně, trezor se nejčastěji zazdívá do komína, kde je ze všech stran chráněn minimálně deseticentimetrovou vrstvou betonu, který spolehlivě zabrání pokusům o jeho vylámání ze zdí.

Trezory nechrání pouze před vloupáním, ale také před ohněm. Vnější plášť trezoru je konstruován v kombinaci se speciální ohnivzdornou izolací, která při zahřívání sublimuje a odvádí teplo. V takovém trezoru ohni odolají magnetická média – cédéčka či diskety –  a papírové dokumenty, neboť ohnivzdorné trezory jsou certifikovány na odolnost vůči vysokým teplotám po dobu 60 až 120 minut.

Kvalita trezoru se pozná podle bezpečnostní třídy

Na jsou trezory neklasifikované, které však jsou spíš ocelovými schránkami, a trezory klasifikované, které jsou opatřeny certifikátem podle výsledků laboratorních zkoušek vyjadřujících bezpečnost trezoru a odolnost proti mechanickému poškození. U domácích trezorů je nejnižší bezpečnostní kategorií nula a obvykle nejvyšší třída tři, ale může být případně i čtyřka. Znamená to, že čím je číslo bezpečnostní třídy vyšší, tím je trezor proti vloupání odolnější.

Podle evropských norem pro trezor bezpečnostní třídy 1 až 3 stačí jeden zámek, od třídy 4 musí být nejméně dva. Kromě klasického klíčového zámku, speciálně upraveného pro uzamykání trezoru, se využívá také kombinace s mechanickým nastavením číselných kombinací. Určitou nevýhodou je nutnost nosit klíče od trezoru stále s sebou, a v druhém případě si pamatovat číselný kód. Oboje může být zrádné – ztracený klíč a zapomenutá kombinace se vymstí vždy v nepravou chvíli. Pro konzervativce a pečlivky je však mechanický systém vyhovující, neboť není o nic méně bezpečný než systém elektronický.

Dejte lupičům mat – pořiďte si domácí sejf
Dejte lupičům mat – pořiďte si domácí sejf (Zdroj: )
Dejte lupičům mat – pořiďte si domácí sejf
Dejte lupičům mat – pořiďte si domácí sejf (Zdroj: )
Dejte lupičům mat – pořiďte si domácí sejf
Dejte lupičům mat – pořiďte si domácí sejf (Zdroj: )

Chytrá elektronika

Elektronický zámek je založen na principu alfanumerické klávesnice, která v porovnání s mechanickým systémem poskytuje více variabilních funkcí. Například umožňuje předdefinovat více uživatelů a dokonce jim vymezit přístup do trezoru jen v přesně určených dnech či hodinách, spustí se tichý alarm, pokud je majitel trezoru nucen jej otevřít pod nátlakem či hrozbou nebo lze systém napojit na bezpečnostní službu. Displeje na trezorech jsou navíc polarizované, takže přečíst zadávanou kombinaci je možné pouze při kolmém pohledu. Elektronické zámky mají duální systém otevírání, například dva nezávislé motory, které eliminují možnost zablokování otevření trezoru při poruše jednoho z nich. Z důvodu bezpečnosti elektronický zámek není napojen na běžnou elektrickou síť, ale vystačí si s vlastním napájením z klasických malých baterií. Kvalitní baterie i při každodenním používání bez problémů vydrží více než rok.

Rodinné dokumenty, cennosti, data i zbraně vždy v bezpečí

Pro bezpečné uložení papírových dokumentů, starožitností, cenných sbírek, peněz, cestovních dokladů, šperků či dalších osobních věcí se vyrábějí dva typy domácích trezorů. Nábytkové se vyrábějí v sedmi základních velikostech a svým provedením jsou určeny k ukotvení do stěny či k podlaze. Trezor má jednostranný nebo třístranný zajišťovací mechanismus standardně ovládaný trezorovým klíčovým zámkem. Na přání lze použít mechanický kombinační, případně elektronický zámek. Bytelnější trezor s dvouplášťovou konstrukcí chráněný kalenou deskou z manganové oceli je certifikován jako ohnivzdorný.

Mobilní skříňové trezory nachází uplatnění všude, kde je kladen důraz na vysokou bezpečnost, moderní design, širokou škálu variant vnitřního vybavení a příznivou cenu. Korpus a dveře těchto trezorů jsou moderní tříplášťové konstrukce s ohnivzdornou izolací, Na trhu jsou ve čtyřech základních velikostech a třech bezpečnostních třídách  s klíčovým trezorovým zámkem, případně mechanickým kombinačním nebo elektronickým systémem. Na zakázku je mobilní skříňové trezory doplní o sokl nebo o kombinaci dvou uzamykacích systémů.

Každý majitel zbraně, ať sportovní, lovecké či služební je ze zákona povinen zbraň i střelivo ukládat v uzamykatelné schránce. Z hlediska bezpečnosti, hlavně v přítomnosti zvědavých dětí, je zákonná povinnost velmi užitečná. Schránky jsou vyráběny v různých velkostech pro krátké zbraně či lovecké pušky, s držáky a odkládacím prostorem na střelivo. Rozvorový mechanismus je v uzamčeném stavu zajištěn klíčovým trezorovým zámkem, mechanickým kombinačním nebo elektronickým zámkem, případně kombinací obou zámkových systémů.

Autor: Irena Forejtová
Foto firem: Trezory Čelákovice a SuperSafe

Publikováno: 23. 6. 2009, Autor: