Zima přichází a s ní se začínají otáčet ventilky radiátorů směrem doleva. Zateplit dům už nestihnete, vyměnit topný systém za úspornější už vůbec ne. Přesto můžete ušetřit. Stačí vědět, jak na to, a řídit se několika jednoduchými radami. A po zimě můžete srovnávat s účty z loňska
Předně si ujasněte, kolik stupňů doma chcete mít. Pětadvacet je sice výborný komfort, ale v zimě si jej denně dopřávat nemusíte. Bohatě postačí 21,5 stupně. Pokud vám bude zima, můžete si nárazově přitopit. Pamatujte, že co stupeň dolů, to ušetřené finance.
Ušetřit za teplo se dá mnoha způsoby
V ložnici nemusíte topit vůbec. Postačí tam bohatě mezi 17 a 20 stupni. Poznáte to i na spánku, který je rozhodně kvalitnější než v přetopené místnosti. Ani kuchyň nemusí být příliš vytopená, mnohdy jí totiž pomůžou zvednout teplotu sporák nebo trouba. Pokud odjíždíte na dovolenou, nebojte se nastavit teplotu na 17 stupňů i méně.
Rada nad zlato číslo dva zní: nechte teplo v domě a nepouštějte jej ven. Ač to vypadá jednoduše a logicky, hodně z nás tuto radu vůbec nedodržuje a zbytečně větrá nebo nechává otevřenou ventilaci.
I jednoduché těsnění umí ušetřit za teplo
Kromě toho proudí kolem okeni dveří chladný vzduch, který je důkazem toho, že teplo uniká ven. Problém vyřešíte jednoduše, pokud okna a dveře utěsníte. Někdy stačí vyměnit práh nebo připevnit těsnící lišty.
Dobrým řešením je i gumové či pěnové těsnění, které pořídíte už za 70 korun. Ač to zní překvapivě, udržet teplo v bytě pomůžou i přes noc zatažené závěsy nebo žaluzie.
Jak ušetřit za teplo? Odsuňte nábytek od topení!
Problémem, který bývá v mnoha domácnostech, je příliš zastavěné topení. Nábytek, ale i záclony či závěsy spuštěné až na zem, dokáží teplo udržet na místě a nenechají jej dojít dál do bytu.
Řešením je i hliníková fólie, která působí jako reflexivní vrstva a odráží teplo do místnosti, aniž by jej nechala zbytečně sálat na stěnu. Taková folie vás přijde zhruba na 150 korun, přitom ale dokáže ušetřit mnohem více.
Větrejte krátce, ale intenzivně
S větráním snad ani není třeba radit. V zimě postačí větrat krátce, zato intenzivně, aby nestihly vychladnout stěny ani nábytek. Tak si udržíte teplo v bytě po dlouhou dobu bez potřeby dalšího vytápění.
Výborným řešením je termostat s časovým spínačem. Nepořídíte jej draho, mnohdy se vejdete s cenou pod tisíc korun. Sami si pak určíte, kdy chcete, aby radiátor topil a kdy ne. Pokud navíc bude intenzivně svítit sluníčko, topení se samo vypne a nechá jej vyhřát váš byt zadarmo. Těžko ušetříte, když nemůžete teplo sami regulovat.
další tipy pro bydlení ve článku Návštěva výjimečného bytu, pojďte se podívat!
Martina Tlachová
Foto: heatingcentral.com, energysavingsolutions.ca, redcatsusa.com, askthebuilder.com, realestate.com
Publikováno: 10. 11. 2009, Autor: