reklama

Topení biomasou – proč? A jak?

Ceny elektrické energie i zemního plynu jdou každoročně nahoru. Ať už za to může vysoká cena ropy nebo něco úplně jiného, nejvíce to vždycky poznají rodiny, které bydlí v rodinných domcích. Jak se dá na topení ušetřit mnohem více než postupným snižováním stupňů na termostatu nebo vytápěním jen několika místností? Nainstalováním kotle na tuhá paliva.

i (Zdroj: archiv redakce)
Topení biomasou – proč? A jak?

Peletky, suché dřevěné odpady nebo piliny slisované do válečků. Právě tohle jsou tuhá biopaliva, která dokáží tolik ušetřit na rodinném rozpočtu. U nás po nich teprve nesměle pokukujeme, zatímco například v sousedních zemích jako je Rakousko, jimi topí většina domácností.

Topení biomasou – co to vůbec je?

Co vlastně taková biomasa je? Jedná se o odpad obsahující zbytky rostlinných i živočišných těl. Nejčastěji se přitom jedná o dřevěný odpad, piliny, štěpky, mnohdy i slámu. Všech surovin jsou přitom obrovské přebytky jak v zemědělství, tak v průmyslu.

Kousky biomasy jsou lisovány do různých tvarů, velkých od dvou až do osmi centimetrů, a slouží jako topení do speciálních kotlů. O něco větší jsou oblíbené dřevěné brikety.

Peletky a spol.

Díky tomu, že je hmota pevně slisovaná, má obrovskou výhřevnost a k vytápění proto stačí mnohem menší množství surovin než například dřeva. Kromě toho se jedná o plně obnovitelný zdroj energie, který je navíc šetrný k přírodnímu prostředí, nepřidává totiž do ovzduší skleníkové plyny. Topení biomasou je tak nejen ekonomicky výhodné, ale i ekologicky šetrné.

Topení – velká inspirativní fotogalerie

Topení biomasou – proč? A jak?
Topení biomasou – proč? A jak? (Zdroj: )
Topení biomasou – proč? A jak?
Topení biomasou – proč? A jak? (Zdroj: )
Topení biomasou – proč? A jak?
Topení biomasou – proč? A jak? (Zdroj: )

Rozhodnete-li se investovat do peletkového kotle, sice vás zpočátku bude něco stát, mnohdy kolem 60 tisíc korun, nicméně investice se díky levným palivům dokáže velmi brzy vrátit. Záleží ale i na tom, jak daleko od vašeho domova se nachází výrobna vhodného paliva. Jeho doprava totiž něco stojí.

Topení biomasou a jeho limity

Zároveň je třeba skladovat peletky na suchém místě. A mít toho místa dostatek, nechcete-li si nechat vozit nové palivo jednou za měsíc domů. Nejlepší je nechat si navézt palivo například i na pět let dopředu a výrazně tak ušetřit.

Tušíte vůbec, na kolik ročně vyjde vytápění běžného rodinného domu? Topení pomocí elektrických přímotopů vyjde až na 50 tisíc korun za rok, přes 30 tisíc zaplatí ti, co topí propanem nebo topným olejem. O něco levnější je černé uhlí nebo vytápění tepelným čerpadlem.

Topení biomasou, tedy peletkami nebo dřevěnými briketami vyjde zhruba na 17 tisíc korun, přičemž levnější je už jen hnědé uhlí nebo kusové dřevo.

Další isnpirace pro vaše bydlení ve článku Bílý byt v bílém domě: pojďte na návštěvu

Martina Tlachová
Foto: amazonaws.com, nazeleno.cz, krabica.eu, avsplus.sk, forestsformainfuture.com

Publikováno: 1. 12. 2009, Autor: