Chtěli byste domácího mazlíčka, ale nemáte čas se o něj pravidelně starat? Zkuste rybičky. Sice nejsou tím pravým „mazlíčkem“, ale svoji službu vám prokáží také. Vodní svět přímo dokáže uklidnit a dodat domovu tajemnou atmosféru. Až se budete chtít jen tak zastavit a nic nedělat, budete mít společníky.
Pokud jste se rozhodli pro rybičky, gratulujeme, směle do toho. Pozor ale na pár chyb, kterých se většinou začátečníci dopouštějí. Nechcete-li na akvaristiku po půl roce a dvaceti mrtvých rybkách v zelenohnědé vodě zanevřít, čtěte dál.
Kam s ním?
Místo na akvárium vybírejte pečlivě. Nemělo by na něj svítit přímé slunce, dokáže totiž ohřívat vodu a navíc prospívá řasám, přes které někdy rybičky málem nejsou vidět. Rušné místo taky není vhodnou volbou, rybičky jsou totiž živí tvorové a stejně jako lidé se dokáží pořádně leknout.
Pozor dejte i na stolek, který bude stát pod akváriem. Měl by být schopný unést i sto kilo. Nosnost vůbec není přehnaná. Pokud totiž pořídíte akvárium o osmdesáti litrech, počítejte minimálně s osmdesátikilovou zátěží. Akvárium se tedy hodí takřka všude, kde je klid a světlo, ale ne přímé sluneční.
Velká fotogalerie zvířat
Promyslete rozměry – ‚co je malé, to je milé‘ tady neplatí
Zásadním bodem úspěchu či neúspěchu jsou rozměry akvária. Jste-li úplný začátečník, rozhodně si nepořizujte to nejmenší, které v obchodech najdete, s úmyslem, že to bude jen tak na zkoušku. Nebude. V malém akváriu totiž velice jednoduše vznikne nestabilní ekosystém a i sebeodolnější rybičky v něm budou zápasit o přežití.
Nehledě na to, že každé překrmení, výpadek proudu nebo znečištění může mít pro váš malý svět katastrofální následky. Nejlepší je začít zhruba na sto litrech, což sice může znít jako obrovský objem, ve skutečnosti je to ale klasická velikost.
Nepříliš vysoké a dostatečně hluboké
Nepořizujte akvárium vyšší než půl metru. Bude se vám špatně osvětlovat a pokud si nepořídíte extra silné osvětlení, rostliny i ryby u dna budou takřka pořád v šeru. Kromě toho se vám budou špatně sázet rostliny, málokdo je ochoten nořit ruku do akvária až po rameno, ne-li více.
Důležitá je i hloubka akvária. Světlo se lomí a opticky vám tak akvárium o jednu třetinu zúží. Nespoléhejte na to, že na zadní stranu nalepíte vodní krajinku a budete mít vystaráno. Mnohdy to působí kýčovitě a rybky s takovou náhražkou asi taky nebudou moc spokojené.
Co se týče šířky, mnohdy je přizpůsobená velikosti zářivek. Nejběžnější jsou trubice o 60 nebo 90 centimetrech a více. Pokud ale vhodné zářivky nakombinujete, můžete si dovolit šířku takřka jakoukoliv.
Další inspirace pro vaše bydlení ve článku Horká inspirace v zimě a luxusní bydlení
Martina Tlachová
Foto: aquarium-care.com, ehow.com, planta.aquariana.cz, polpi.wz.cz, akvarko.cz, rybicky.net
Publikováno: 25. 1. 2010, Autor: