reklama

Řešíte deratizaci? Obtěžuje vás „havěť“?

Trápí vás hlodavci a nebo jiná takříkajíc „havěť“? Pokud žijete ve vlastním domě, pak je to váš problém, ale pokud máte nájemní bydlení, pak je to věc úplně jiná. Víte, jaká jsou vaše práva a povinnosti? A tušíte, kam si dojít pro radu?

Na pravidelnou deratizaci dohlíží Hygienická stanice. Své deratizační povinnosti mají též soukromí vlastníci, městské části a správce kanalizace.

POZOR:
ze zákona je za deratizaci zodpovědný majitel objektu nebo prostranství. Městský úřad se stará o plochy a budovy, které mu patří. Pro mnohé soukromé majitele je ale překvapením, že i oni zodpovídají, v rámci vlastnictví objektu či prostranství, za deratizaci. Zde  stačí kontaktovat Hygienickou stanici města , kde majitel obdrží informace jak postupovat.

Samostatnou kapitolou je kanalizační systém, tam deratizaci provádí Vodovody a kanalizace a město ji financuje.

Při deratizačních pracích se nejčastěji používají granulové a voskové nástrahy v deratizačních staničkách opatřených varovnými štítky. Deratizace se provádí, aby se hubili epidemiologicky významní nebo škodliví hlodavci.

Třeba v Praze v loňském roce se deratizace uskutečnila od 1. dubna do 30. listopadu 2009. Hygienická stanice vytipovala. Deratizátoři položili v obecních objektech, přilehlých prostranstvích a na veřejných a zelených plochách celkem přes 11 tisíc deratizačních jednotek. A pražské vodovody a kanalizace položily v kanalizaci a stokové síti přes deset kilogramů nástrah.

Majitelé domácích mázlíčků by měli být obezřetní a kontrolovat, aby právě jejich svěřenci nástrahu neochutnávali, protože pro ně likvidace není určena a deratizace je skutečně účinná. Jinými slovy: pozor na deratizaci.

Další informace a inspirace ve článku MMR podpoří nájemní byty

Red.

Zdroj:  Sdružení obrany spotřebitelů SOS
foto archiv redakce

Publikováno: 15. 2. 2010, Autor: