Vždyť to znáte, sychravé počasí a kýchající spolucestující v dopravních prostředcích jsou běžným obrázkem přicházející zimy. Během pár dnů přijde ke slovu protivná viróza a na nějaké marodění není čas. Co si počít? Účinnou obranou je sauna nebo koupel v kádi s horkou vodou – a pak rychle šup do sněhu!
Parní lázeň na zahradě
Horká venkovní lázeň je v současné době oblíbena ve Skandinávii, Švýcarsku i ostatních alpských zemích, kde o sníh není nouze. Velká káď je postavena na zahradě, a když se všichni dosyta nahřejí v horké kouřící vodě, naskákají do sněhu, kde rozpálená těla zchladí. Zkrátka a dobře, káď slouží místo sauny a bazén s ledovou vodou zastoupí sníh.
Do nádrže o průměru dvou metrů se vejde 3,5 m 3 vody, takže je lepší káď umístit na pevné podloží, dlažbu, beton nebo podsyp z drobného kačírku. Káď je velmi trvanlivá a stabilní: je vyráběna z modřínového dřeva o síle 4 cm, stažená pozinkovanou obručí a opatřená odnímatelným trojdílným víkem. K ohřevu vody slouží ponorný kotel z nerezavějící oceli, ve kterém se topí dřevem. Prohřátí vody na požadovanou teplotu trvá zhruba sedm, osm hodin, protože teplota stoupá pomalu, o 6 stupňů Celsia za hodinu. Během zahřívání se voda promíchává, aby došlo ke stejnoměrnému prohřátí lázně. Teplota se sleduje teploměrem, a jakmile voda dosáhne 38°C – 42°C, může koupel začít. Ke standardnímu vybavení patří modřínové schůdky z masívu pro bezpečný vstup a výstup z lázně a jako milý bonus je káď vybavena dvěmi závěsnými poličkami na nápoje.
Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen
Fyzické i psychické účinky po takové koupeli se dostaví okamžitě. Horká lázeň odstraňuje stres, zmírňuje bolesti artrotických kloubů, napomáhá lepšímu spánku a působí na zjemnění pleti.
Mrzne? Nevadí!
Po koupeli se káď přikryje víkem, do druhého dne voda vydrží teplá. Druhý den zpravidla stačí přiložit do kotle a za hodinku se lze opět koupat. Výměna vody v kádi se provádí až po několika koupelích anebo v ní můžeme bez obav vodu nechat. I když zamrzne, nic se neděje, káď vydrží promrzlá bez úhony až do jara, případně stačí zatopit v kotli a led se rozpustí. Výměna vody není žádný problém, káď je opatřena výpustným ventilem, takže vzácná tekutina se využije na zalití zahrady či umytí auta.
Parní lázeň doma
Parní lázeň může mít doma každý. Vířivou vanu lze umístit v koupelně, na terase či zahradě. Vany mají různý rozměr a kapacitu, specifické členění vnitřního prostoru, variabilní počet a rozmístění křesílek, laviček nebo lehátek, z nichž každé má danou konfiguraci trysek pro masáž jednotlivých partií těla. Pro umístění do exteriéru jsou vířivé vany dvouplášťové. Vnější obal tvoří dřevěný kabinet, do kterého je vana usazena, a termokryt, s tepelně pěnovou izolací po obvodě vany, který zamezuje energetickým ztrátám. Napuštěná voda se ve vířivé vaně průběžně dohřívá na požadovanou teplotu, přičemž optimální teplota pro hydroterapii je 37 °C až 39 °C. Na rozdíl od hydromasážních van, kde se voda po použití vypustí, ve vířivce voda zůstává a proto jsou nutné kvalitní filtrační systémy a pečlivá dezinfekce. Jednotlivé funkce je možné nastavit pomocí elektronické řídící jednotky. Komfortnější modely jsou vybaveny různými efektními doplňky jako například boxy na chlazené nápoje, barevným podvodním osvětlením nebo dokonce hudbou.
Napevno zabudovaná vířivá vana je totéž, co bychom očekávali od stavby bazénu. My bychom měli mít předem vybrané místo kam budeme vířivou vanu chtít umístit a na ostatních technických náležitostech se dohodneme s montážní firmou. Žádná stavební povolení shánět nemusíme, protože vířivá vana určitě nepřesáhne čtyřicet čtverečních metrů, takže se nás netýká ani ohlašovací povinnost.
Další inspirace nejen pro parní lázeň ve článku Zimní zahrada – je nejvyšší čas ji začít pořádně využívat
Irena Forejtová
Foto firem: Ikov Rožnov, Vimma-koupelnové centerum a archiv autorky
Publikováno: 16. 2. 2010, Autor: