reklama

Masožravých rostlin v bytě se nebojte! Určitě vás nesežerou!

Exotické masožravé rostliny jsou krásné, zároveň ale vzbuzují respekt. Není se však vůbec čeho obávat. Láčkovka, rosnatka či mucholapka jsou krásné i užitečné zároveň. Nejenže jsou ozdobou interiéru a jejich pěstování je velice snadné, mohou také výrazně přispět k eliminaci nežádoucího hmyzu v domácnosti. Pěstování masožravých rostlin doma se tedy nebojte! Určitě vás nesežerou! Tak co, pořídíte si jednu?

Svět masožravých květin je podivuhodný. Jedná se o rostliny, které jsou vybaveny důmyslnými lapacími mechanismy, s jejichž pomocí k sobě lákají svoji kořist, jako je hmyz, pavouci a korýši. Pěstování masožravých rostlin je velice snadné a zvládne jej každý. Existuje mnoho druhů masožravek. Může to být například mucholapka, rosnatka nebo láčkovka. Stačí si jen vybrat podle svého vkusu.

Pěstování masožravých rostlin: mucholapka podivná

Mucholapka podivná (Dionaea muscipula) pochází z USA a jedná se o rostlinu vytvářející růžice o průměru 15 až 30 cm. Květy dosahují velikosti 2,5 až 3 cm, jsou bílé a skládají se z pěti okvětních lístků. Na okraji listů se nachází tenká vrstva nektaru, která vábí hmyz. Její past je zpravidla 3 až 3,5 cm dlouhá a dokáže sklapnout za dvacetinu sekundy. Doba trávení se podle velikosti kořisti pohybuje od několika hodin až do dvou týdnů.

Nebojte se pěstování masožravých rostlin: mucholapka podivná (Dionaea muscipula)
i (Zdroj: archiv autorky)
Nebojte se pěstování masožravých rostlin: mucholapka podivná (Dionaea muscipula)

Pěstování masožravých rostlin: rosnatka

Rosnatka (Drosera) se vyskytuje téměř po celém světě; existuje přes 140 druhů. Je vybavena listy pokrytými tentakulemi, žlaznatými výčnělky, na jejichž koncích se tvoří malé kapičky vonící nektarem. Hmyz se po dosednutí na list přilepí k těmto kapičkám a při svých pokusech o osvobození je stále více obalován lepkavým slizem. Rostlina reaguje na pohyb své kořisti, který postupně aktivuje jednotlivé tentakuly, dokud se celý list neomotá kolem dané kořisti. Její květy jsou většinou bílé, červené nebo purpurové a vyrůstají na dlouhých stoncích.

Nebojte se pěstování masožravých rostlin: rosnatka (Drosera)
i (Zdroj: archiv autorky)
Nebojte se pěstování masožravých rostlin: rosnatka (Drosera)

Pěstování masožravých rostlin: láčkovka

Láčkovka (Nepenthes) má dvojí podobu – vyskytuje se v podobě popínavých lián (dosahujících výšky 20 m a více) a přízemních růžic. Jejich láčky (od tohoto název láčkovky) ve tvaru konvice jsou vybaveny velmi hladkým okrajem hrdla, který obsahuje nektar. Přivábený hmyz sklouzne dovnitř láčky, která je z jedné třetiny vybavena pro kořist osudnou trávicí tekutinou. Kořist láčkovky zahrnuje obvykle hmyz, který je stráven během několika dnů. Květy láčkovek jsou často nazelenalé nebo purpurově až hnědě zbarvené.

Nebojte se pěstování masožravých rostlin: láčkovka (Nepenthes)
i (Zdroj: archiv autorky)
Nebojte se pěstování masožravých rostlin: láčkovka (Nepenthes)

Prima tip: čím masožravé rostliny krmit

Masožravky není potřeba vůbec krmit, svoji potravu si obstarají samy, stačí pouze udržovat dostatečnou vláhu, aby rostliny neuschly. Také udržujte zvýšenou vlhkost vzduchu v místnosti, například pomocí velkého podnosu s vodou, na nějž umístěte několik masožravých květin vedle sebe.  

Publikováno: 21. 2. 2019, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová