reklama

Slepice na dvorku: Co bychom měli vědět o malochovu drůbeže

Jakmile si uvědomíte, že lepší a čerstvější než od vlastní, zaručeně šťastné slepičky nemůže být žádné jiné vajíčko na světě, nebudete už ani žádné jiné chtít. A právě proto se nejspíš do českých zahrad a dvorů vrací obliba chovu domácí drůbeže. Více nám poví chovatel slepic Josef Dvořák.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak začít s chovem slepic

Základním předpokladem pro chov slepic by mělo být to, že mám do chovu chuť a elán, nikoliv jen příliš vysoké ceny vajec v obchodě. Další, neméně důležitou věcí je dostatek místa pro jejich výběh. Čím větší výběh, tím lépe, ale jako minimum počítáme tak dvacet metrů čtverečních. Měli bychom si také hned zkraje rozmyslet, kolik slepic budeme chtít chovat. Pro běžnou rodinu bude stačit pět šest slepic.

Slepice na dvorku: Co bychom měli vědět o malochovu drůbeže
i (Zdroj: pixabay.com)
Slepice na dvorku: Co bychom měli vědět o malochovu drůbeže

Kam umístit kurník

Kurník pak doporučujeme umístit do nějakého temného kouta zahrady, aby nebyl exponován – především v létě – na přímém slunci, a prostranství před ním vysypat nějakou hrubší kamennou drtí, ve kterém si drůbež vyčistí běháky, aby si nezanášela špínu dovnitř.

Výběh pro slepice
i (Zdroj: Prima FTV)
Výběh pro slepice

Vybavení kurníku

Je nutné dodržovat určité zásady, jako například to, že hnízda pro slepice by měla být velice komfortní, naopak podlaha o něco méně, aby se slepičky naučily chodit snášet právě do hnízd. Dále nemají rády přesvícený interiér, a proto jim udělat okýnko spíše na severní stranu. Velice důležité je také pomyslet na to, že musí být kurník větratelný, tedy musí mít nějaký otvor, který bude neustále pootevřený, a to i v zimě. Zapomenout nesmíme ovšem ani na napájení a na krmení. V ideálním případě by obojí mělo být umístěno přímo v kurníku, protože tak nepřitahuje nežádoucí hlodavce a ptáky, kteří jsou přenašeči různých chorob. K nezbytnému vybavení kurníku patří v neposlední řadě hřady, aby měly slepičky kde spát. Nejvíce opomíjenou věcí bývá přívod elektřiny do kurníku. Pokud chceme mít vysokou užitkovost zvířat, je dobré jim přisvěcovat. Od zhruba dvaadvacátého týdne věku, kdy začne slepice snášet, by měla mít až 14 hodin světla. Odborník velice doporučuje udělat ve výběhu popeliště, což může být podle jeho slov například bedna vysypaná popelem nebo pískem. Popelení je totiž pro slepice způsob očisty těla, něco jako pro nás koupání. Jednou za čas se zkrátka potřebuje doslova vyválet v jemném písku, prachu nebo popelu. Slepice dost často bojují s parazity a roztoči typu čmelík kuří, kteří žijí v jejich peří a živí se jejich krví. Jejich výskyt slepicím značně znepříjemňuje život, protože jim způsobuje svědění. Díky popelení se jich lépe zbavují a udržují si kvalitní opeření a zdokonalují jeho strukturu.

Kurník s výběhem pro slepice
i (Zdroj: Prima FTV)
Kurník s výběhem pro slepice

Čím krmit slepice

Aby jejich strava byla pestrá, vyvážená a zdravá, je ideální krmit je směsí obilovin, jako je pšenice, kukuřice, sója. Ve volném výběhu, díky tomu, že sezobnou i kdejaké broučky, žížaly, trávu a jiné, dostanou do sebe různé aminokyseliny, například lutein, který má blahodárný vliv na náš zrak.

Publikováno: 21. 2. 2019, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký