Pokud se rozhodnete pro dovolenou v Asii a pokud uhnete z těch nejfrekventovanějších turistických cest, pak se můžete setkat s tradiční kulturou bydlení, která je pro většinu příslušníků západní civilizace přinejmenším velmi exotická. Nejen v Asii je dodnes možné potkat nomády, jak kočují rozlehlou krajinou a stejně jako i jiní domorodci, tráví svůj domácí život v obydlí připomínající velký stan. A vlastně to není „stan“ ale „dům“, jehož postavení je otázkou několika hodin. Je komfortní, prostorný a ve většině jazyků se mu říká „jurta“. Jak se bydlí v jurtě?
Slovníky hovoří o jurtě jako o tradičním obydlí nomádů s výskytem v oblastech centrální Asie a Středního východu. Jako materiál jurty se uvádí dřevěná konstrukce potažená plstí a nebo kobercovinou, která slouží také jako podlahová krytina. Tvarem jurta připomíná nízkou stavbu kruhového půdorysu s kónickou nebo kupolovitou střechou, jenž má ve svém nejvyšším bodě otvor spolehlivě fungující jako komín. Interiér takového obydlí je překvapivě pohodlný a splňuje vlastně většinu požadavků takzvaného moderního bydlení.
Pro inspiraci na Východ
Lidé civilizovaného západního světa se rádi inspirují tradičnímu kulturami, jejichž zvyky a způsob života jakoby se staletí vůbec nezměnil . Udiveně pak zjišťujeme, že třeba právě takzvaně primitivní obydlí, jakými jsou jurty, fungují bez problému i dnes a jsou schopné zajistit např. ideální vnitřní klima bez použití nákladné vzduchotechniky. Jejich tvar, kupolovitá či kónická střecha a komínový otvor po tisíciletí udržuje přirozenou cirkulaci vzduchu, podobně jako původní římské vily. Pak už stačí obydlí příjemně vytopit, vybavit požadovaným nábytkem a není třeba se obávat ani tuhé zimy. V jurtě se bydlí celý rok, není to sezónní přístřeší.
Mimochodem, odku si myslíte, že architekt Kouzelného domu Maitrea bral inspiraci?
Tradiční jurtu je možné během několika málo hodin rozebrat, naložit po starém vzoru na koňský nebo oslí hřbet a přestěhovat tam, kde je více pastvin a nebo zvěře. Mnoho nomádů si ale dodnes zajišťuje obživu tradičním ručním vázáním koberců, které Západ obdivuje, vysoce si je cení a většinou je (nesprávně) souhrnně označuje jako koberce „perské“. Právě ty se stávají častým materiálem „stěn“ jurty a stejně tak i jejím interiérovým vybavením. A je v tom i něco navíc, protože mladé svobodné ženy přistupují k výrobě koberců jako ke zkoušce dospělosti.
Jak se bydlí v jurtě dnes?
Jurty se stávají oblíbenou alternativou běžného bydlení v Evropě i Americe. Dokonce i v Česku je možné žít v jurtě a nechat si ji zaregistrovat jako místo trvalého pobytu. Je ale potřeba jurtu postavit na úředně schváleném stavebním – zastavitelném pozemku a nebo ji zapsat jako rekreační objekt a pak si na její adresu převést adresu trvalého bydliště. Na trhu (i tuzemském) je možné získat prostorné „moderní“ jurty, většinou s dřevěnou podlahou a připravené přijmout standardní vybavení od gaučů, přes kuchyňský nábytek až k běžné koupelně s toaletou, sprchou i vanou. Stačí jurtu postavit na pozemku, kde je možné se napojit na elektrické, odpadní a vodovodní sítě.
Pokud vás láká život v přírodě podívejte se na jednu z alternativ, která je vlastně velmi klasická ve článku Bydlení na venkově? Láká vás?
Při svých toulkách českým internetem můžete také narazit na stránky příznivců takzvaně „alternativního bydlení“ v jurtě, jenž má z pohledu svých zastánců mnohem blíže k přírodě a přirozenosti, než např. bydlení v garsoniéře na panelovém sídlišti. A pravdou zůstává, je to také bydlení levnější a komfortnější. Konec konců, můžete se jich samy zeptat a položit jim otázku: jak se vám bydlí v jurtě?
Další zajímavosti ve článku Venkovská usedlost za 34 miliónů? Podívejte se
Red.
Foto archiv redakce
Publikováno: 5. 5. 2010, Autor: