Jméno knížecího rodu Lichtensteinů je obecně známé. Můžete také navštívit některá jejich bývalá sídla, ale nyní máte možnost vidět vše na jednom místě. Nábytek, koberce, obrazy, porcelán a jiné zařizovací předměty a umění slavných jmen. Pojďte se podívat na výstavu do Valdštejnské jízdárny, která začíná 6. května 2010.
Výstava poprvé představuje české veřejnosti a návštěvníkům Prahy cenná umělecká díla období 18. a 19.století z bohatých sbírek Hanse-Adama II., vládnoucího knížete z Liechtensteinu, doplněná o zápůjčky z moravských státních zámků.
Jak se bydlí na zámku aneb co všechno máte možnost vidět?
Vynikající portrétní, krajinářské a žánrové práce předních vídeňských autorů — Heinricha Fügera, Friedricha Amerlinga, Petera Fendiho či Ferdinanda Georga Waldmüllera — dokládají roli knížecího rodu jako významného mecenáše, objednatele a sběratele umění. Vystaveno je na 300 děl, vedle malby také plastika, unikátní soubory malovaného vídeňského porcelánu, architektonické kresby a nábytek. Pražská výstava se zaměřuje i na moravská panství Liechtensteinů a prostřednictvím vedut, akvarelů interiérů a nábytkových kusů, především z lednického a valtického mobiliáře, podává plastický obraz kultury bydlení tohoto aristokratického rodu. Jinými slovy: pojďte se podívat, jak se bydlí a bydlelo na zámku.
Záštitu nad výstavou převzali Hans-Adam II., kníže z Liechtenstejnu, Jan Fischer, předseda vlády ČR, a Přemysl Sobotka, předseda Senátu Parlamentu ČR.
Pořádá Liechtenstein Museum Wien a Uměleckoprůmyslové museum v Praze, za podpory Ministerstva kultury ČR, Senátu ČR a Jihomoravského kraje.
Cyklus komentovaných prohlídek s kurátorem UPM v Praze PhDr. Radimem Vondráčkem:
18. 5. , 15. 6 . a 7. 9. 2010
Valdštejnská jízdárna
návštěvní doba:
denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.
první středa v měsíci od 15 do 18 hodin — plné vstupné za cenu sníženého a snížené zdarma
Další informace nejen o tom, jak se bydlí na zámku ve článku Komfortní inspirace pro vaše bydlení
Publikováno: 6. 5. 2010, Autor: