Také se vám stává, že když si otevřete okno, tak vás stále obtěžuje jeho neustálé samovolné zavírání, a přitom ani nemusí foukat vítr? Pravděpodobně za to může svěšené okno. A my vám poradíme, jak takové okno, které se zavírá samo, správně seřídit.
Jeden z problémů, který se u oken může vyskytnout, je jeho samovolné zavírání. Pokud máte okno v určité poloze otevřené, mělo by v ní i zůstat. U okna montovaného odbornou firmou by k tomuto jevu nemělo vůbec docházet. Pokud se vám okno samovolně otevírá či zavírá, jsou dvě možnosti, které to mají na svědomí:
- Okno se svěsí z důvodu dilatačních změn stavby, hlavní příčina je, že novostavba nějaký čas pracuje a tzv. „si sedá“. Většina firem v tomto případě nabízí spolu s montáží oken jedno seřízení po půl roce od montáže zdarma. Seřízení se provádí pomocí pantů okna.
- Vinou špatné montáže, při které se okno usadí ve špatné rovnováze. V této situaci je bohužel nutné okno celé přemontovat.
Jak správně seřídit svěšené okno
Pokud si chcete seřídit okno sami a nenechat to na odborníkovi, neváhejte a vyžádejte si od výrobce návod. Kvalitní výrobce nemá problém vám tento návod poskytnout. Šikovní kutilové seřízení svěšeného okna jistě zvládnou sami. Budete potřebovat pouze šestihranný imbusový klíč o velikosti č. 4., se kterým se manipuluje velmi jednoduše. Seřízení okna vždy provádějte v poloze, kdy je křídlo otevřeno!
1. svěšené okno, které dře ve spodní části
Pokud nám okno dře ve spodní části, je zapotřebí ho výškově seřídit směrem nahoru. Odejměte krytku spodního pantu a vsuňte do něj imbusový klíč. Poté otáčením imbusu ve směru hodinových ručiček křídlo zvedáte a naopak.
2. svěšené okno, které dře v horní části
Když okno drhne v horní části, vraťte ho zpět dolů do původní polohy. V tomto případě je nutné celé seřízení provést na vrchním pantu. Opět vsuňte imbusový klíč do pantu, otáčejte s ním proti směru hodinových ručiček a okno suňte dolů.
3. svěšené okno, které nedoléhá
Může se také stát, že okno nebude správně doléhat a bude jím proudit vzduch zvenčí. Zde musíte zvýšit přítlak okna v horní části, případně okno posunout doprava či doleva pomocí spodního okenního pantu. Ovšem maximální těsnosti okenního křídla dosáhnete seřízením uzavíracích bodů, které jsou umístěné po celém obvodu okenní křídla. Zvýšení přítlaku křídla docílíte pootočením uzavíracího bodu směrem k těsnící gumě. Pokud budete otáčet uzavíracím bodem od těsnící gumy, přítlak okenního křídla snížíte.
Pokud máte problém se svěšeným oknem, může se stát, že se vám okno při otevření zároveň i vyklopí. Stává se to při špatné manipulaci s oknem, a proto je nutné vrátit ho zpět. V první řadě musíte okenní křídlo dát do správné polohy, tzn. do otevřené. Vyklopenou část okna přimáčkněte zpět k rámu. V tuto chvíli je nutné zmáčknout pojistku proti špatnému otevření, kterou najdete na kování pod okenní klikou. Okenní kliku uvedete do polohy otevřeno – vodorovně – a okno přizvednete na spodním pantu. Imbusovým klíčem budete otáčet ve směru hodinových ručiček.
Publikováno: 19. 2. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce