Pokud vás vaše ratolest neustále prosí, že by ráda domácího mazlíčka a zvlášť teď, po vysvědčení, byste k tomu jako rodiče samozřejmě měli mít o to větší důvod, pořádně zvažte všechna pro a proti, než se necháte přemluvit. Domácí mazlíček není hračka, kterou děti po čase odloží a koupí si jinou, proto jim vysvětlete všechna příkoří. Pokud stále trvají na svém – hurá do toho.
Nemusíte pořizovat rovnou psa, zvlášť bydlíte-li v bytě. Zkuste se zajít podívat do zverimexu na hlodavce. Křeček nebo morče jsou vynikajícími společníky a zároveň i jakýmsi kompromisem.
Domácí mazlíček v podobě křečka
Křeček, který se dožívá dvou až čtyř let a který vypadá jako nenápadný a lenivý tvor, jehož největší zálibou je schraňování potravy, dokáže být i výborně mrštný a velice rád utíká. Abyste se vyvarovali dětského pláče nad otevřenou klíckou a pozdějšího nálezu (v lepším případě živého) tělíčka ve skříni v dóze na ovesné vločky, musíte se na něj vy i vaše ratolesti připravit.
Křeček sice dokáže spát 12 hodin denně, nicméně většinou to praktikuje přes den, v noci proto počítejte s tím, že bude běhat po kleci, cvičit v kole, šmejdit v pilinách – zkrátka bude poněkud hlučný. Na noc jej proto přesouvejte do jiné místnosti, než ve které spíte, několikrát zkontrolujte dvířka a ráno se připravte na to, že kolem klece rozhazuje piliny.
Domácí mazlíček bez mazlení?
Nejoblíbenějšími druhy jsou křeček džungarský nebo křeček zlatý a nejlepší čas na hraní s nimi je pozdní odpoledne. Počítejte ale s tím, že křeček je mrštný a ve chvíli, kdy se dostane z klece, pomýšlí na útěk. Některé křečky proto vůbec nebudete moct z klece vytáhnout, což může dětem jejich představu o času stráveném se zvířátkem trochu narušit.
Velká fotogalerie zvířat
Morče a jeho přednosti
Poněkud živější, větší a společenštější je morče. V přírodě žije často ve společenstvích, proto i doma bude stále vyžadovat vaši pozornost. Pokud si nejste jistí, jestli ji můžete skutečně poskytnout, pořiďte morčata dvě, nejlépe si rozumějí dvě samičky.
Morče je „dlouhodobější investicí“ než křeček, dožívá se i deseti let, proto pořádně zvažte, zda jste ochotni se mu po tak dlouhou dobu skutečně věnovat. Důležité také je, zdali vaše děti jsou vůbec schopné přijmout takovou odpovědonst za živého tvora! Zatímco křeček si většinou spokojeně chroupá potravu a přes den příliš nedovádí, o morčeti budete vědět. Pozornosti i jídla se dožaduje vysokým kvikáním, díky kterému se mu v angličtině říká guinejské prasátko.
Domácí mazlíček a devastace bytu
Zatímco křeček se mnohdy spokojí i jen se speciálními granulemi, morče vyžaduje pestřejší stravu, odřezky zeleniny, trávu, seno, kousky ovoce. Nejspokojeněji poroste, pokud se mu bude dítě denně věnovat a na čas ho vytáhne z klece nebo jej nechá pobíhat po bytě. Pozor ale – morče si brousí zuby, a za vynikající brusku považuje vaše tapety, nábytek nebo kabely či dráty, proto jej mějte stále na očích.
Křečka i morče pořídíte za 50 až 100 korun, klec a její vybavení vás může přijít i na dva tisíce, měsíčně potom za zvířátko zaplatíte zhruba dvě stě korun, záleží na tom, jakou potravu mu dopřejete.
Máte doma zahradu? Máme Pár nápadů pro dětské hřiště!
Martina Tlachová
Foto: couriousanimals.net, wordpress.com, sfweekly.com, bevan.net
Publikováno: 8. 7. 2010, Autor: