Napadlo vás někdy, jak by asi vypadalo sídlo nadšence, zblázněného do nejmodernějších technologií a stylového designu? Jste-li zvědaví, jak moc jsou vaše představy vzdálené realitě, pak vítejte na prohlídce ve vídeňské Ville F!
Trochu kosmická loď, trochu scéna ze sci-fi filmu – to je asi první dojem zaznamenaný okem neškoleného laika. Za velkolepou architektonickou zakázkou se však skrývá mnohem víc. Úspěšný mladý IT manažer působící ve Vídni nebyl tak úplně spokojený s prostorovou dispozicí sídla postaveného v raných osmdesátých letech minulého století, a proto uspořádal konkurz na její nové řešení. Ze soutěže vyšli vítězně autoři projektu Villa F vystupující pod značkou Najjar & Najjar.
Návrh sídla musel být samozřejmě v souladu s jeho užitnou hodnotou a rovněž splňovat požadavky zadavatele. Ty se točily především kolem jeho záliby v informačních technologiích (speciálně na bázi Apple), posedlostí moderním designem a slabosti pro automobily značky Lamborghini. Návrháři brali v potaz i skutečnost, že budoucí obyvatel pracuje převážně z domu a bude zde příjmat svoji klientelu. Podstatnou změnou a podle slov architektů také velkou výzvou bylo odstranění tradičního dělení interiéru na jednotlivé místnosti a zrušení původní konvenčně řešené fasády s klasickými okny. Obydlí se změnilo ve velký „open space“ s pracovní a odpočinkovou zónou, navíc obohacený o ohromující průhledy do zahrady a okolní krajiny. Na tento velký prostor pak nenásilně navazuje barové posezení a velkoryse řešená kuchyně. Autoři se přiznali k inspiraci designem obytných jachet, kde je rovněž potřeba uplatnit vícero prostorových funkcí v limitovaném prostředí lodi.
Velká fotogalerie moderních interiérů
Opominout nelze ani množství technických vychytávek, které obytný prostor posouvají do říše fantazie o blízké budoucnosti. Jde například o plazmové obrazovky integrované do nábytku nebo skryté ve stropě, které jsou dostupné pouhým kliknutím myši na notebooku. Počítač ovládá rovněž osvětlení (LED diody) a ozvučení interiéru. Obrovské akváriumv obytné místnosti je výrazným modrým kontrapunktem k bílé barvě, která v prostoru dominuje. Podlahy, stěny a strop jsou sjednoceny prostřednictvím unikátního materiálu – směsi mramorového prášku a sklolaminátu. Do těchto prvků je také integrována většina zařizovacích předmětů provedených v ladných křivkách. Díky zvolenému materiálu a jeho tvarům působí celý prostor úhledně a uspořádaně. Pro chaos tu zkrátka není místo!
-sad-
Foto:freshome.com
Publikováno: 15. 9. 2010, Autor: