Hodnotné malby, umělecké artefakty, police plné knih – asi vás nepřekvapí, že těmito předměty se obklopuje newyorký intelektuál, navíc sběratel umění. V rozlehlém loftu na Manhattanu si zřídil soukromou výstavní síň, která však zároveň slouží jako stylové obydlí.
Pro svůj velkolepý záměr, jak přeměnit obyčejný loft v neobyčejné místo k životu si umělecký nadšenec zvolil spolupráci s amsterodamským architektonickým a designérským UNStudiem. S holandskými projektanty se setkal při poradách o plánované renovaci a rozšíření galerie Wadsworth Atheneum v americkém Hartfordu. Hlavní město státu Connecticut se původně mělo stát i místem, kde si chtěl galerista vybudovat své sídlo. Nakonec se však našlo stylovější řešení. Sběratel sice vyměnil dům za „pouhý“ loft, zato však uprostřed centra uměleckého dění, v newyorské čtvrti Greenwich Village proslulé bohémskou minulostí. Nově nabytý prostor chtěl přeměnit v domov nejen pro sebe, ale i pro své umění a knihy, která za léta nashromáždil. Zveme vás na prohlídku!
Dominantním prvkem, který takříkajíc proplouvá celým rozlehlým loftem, jsou mírně zakřivené zdi. Ty dohromady s tvarovanými stropy tvoří hybridní prostor, kde výstavní zóny plynule přecházejí v obytnou část a tvoří harmonický celek. Docílit tak skvělého efektu nebylo však vůbec jednoduché vzhledem k výchozím parametrům loftu: prostor je dlouhý a široký, přitom však docela nízký. Nakonec se to šikovným architektům povedlo dokonale. Oblé stěny sice slouží jako přirozený dělicí prvek tvořící jednotlivá zákoutí, která poskytují dostatek soukromí v rámci jejich obytné funkce, neubírají ale ani místo pro velkolepou ukázku uměleckých děl. Závěsné obrazy, vitríny s uměleckými objekty, police s knihami – to vše vystaveno s pýchou na odiv přesně podle představ zadavatele.
Velká inspirativní galerie loftů
Zajímavě jsou řešeny také světelné podmínky loftu, které jak v bytě tak ve výstavní síni znamenají důležitou složkou celkového prostorového dojmu. Lesklé i matné plochy, jemné zaklenutí stropů kamuflující jeho skutečnou výšku, rafinovaná podsvícení LED diodami, jejichž zabarvení lze měnit podle nálady od nejchladnějších přes neutrální až po vysloveně teplé tóny – to vše dohromady tvoří dokonalou harmonii, ve které není místo pro nedokonalosti.
Vrcholnou ukázkou vytříbené práce architektů je pak promyšlené řešení oken – tzv. „zarámovaný výhled“. Skleněné tabule vyplňující prostor jižní stěny od podlahy až ke stropu poskytují úchvatné panorama manhattanských mrakodrapů a obyvatel loftu si doslova může vpustit velkoměsto až domů.
Uznejte sami, není to vysněná oáza klidu pro každého milovníka umění?
-sad-
Foto: freshome.com
Publikováno: 24. 9. 2010, Autor: