reklama

Obytné rotující „UFO“

Designéři na celém světě přímo hýří originálními nápady. Když už je přestává inspirovat příroda, tóny hudby a obrazy všedního dne, zaútočí na neprobádaný vesmírný prostor a jeho možné obyvatele. Francouzská návrhářská společnost Domespace Homes vytvořila domek nejspíš pro ufologa teoretika, který ale určitě nadchne i zarputilé odpůrce všeho nadpozemského.

Pozoruhodný tvar kopule bude bezpochyby tím prvním aspektem, který vás při příchodu k domu „praští“ do očí. Pravděpodobně budete na pár momentů jenom bez hnutí stát a užívat si bezchybnou koncepci polokoule, citlivě začleněné do okolního prostředí. A než se stačíte alespoň trochu rozkoukat, vaše pověstná jistota je zcela ztracena, když se dům začne točit kolem své osy… „Když rotuje zeměkoule, proč by nemohly rotovat i naše domy,“ osvětlují tvůrci svůj hlavní argument na oficiálních stránkách společnosti.

Ačkoli by se vám mohlo zdát, že si sem jen tak „na otočku“ odskočili obyvatelé okolních planet, několik těchto atypických domků stojí na zemském povrchu už po desetiletí. První z nich postavil duchovní otec celého projektu Patrick Marsilli už v roce 1988 a posléze odstartoval svou vlastní společnost pod názvem Domespace Homes. Od té doby se z kopulovitého obydlí může těšit na 130 spokojených klientů z celého světa.

ufo%201.jpg

Zdroj: archiv redakce

Ale není to jenom futuristický design, z kterého se nájemníci těší. Obytná polokoule aspiruje na daleko odvážnější cíl, než je „pouhá“ spokojenost zákazníků. Projektanti se svezli na stále populárnější vlně, jež s sebou přinesla trend ekologického bydlení, a snaží se o minimální zásahy do životního prostředí. Samozřejmostí jsou proto solární panely na střeše, které domu zajišťují dostatek energie. Právě tomu pomáhá zmiňovaná rotace, domek se po vzoru slunečnic otáčí za sluncem, aby si zajistil co největší přísun jeho blahodárné energie. Ale rotování můžete samozřejmě ovládat i vlastní rukou, nezáleží to vždy pouze na slunci. Tvůtci přitom tvrdí, že samotná rotace nespolkne více energie, než jedno luxování celého domu.

Obytné rotující „UFO“
Obytné rotující „UFO“

Domy Domespace jsou postaveny ze dřeva certifikovaného institucí Forest Stewardship Council, což je jakási záruka zdravého a uvědomělého lesního hospodářství, které se primárně nezaměřuje pouze na těžbu dřeva, ale bere při svých činnostech v úvahu i ostatní funkce lesa.  Stejně jako při výstavbě exteriéru, i uvnitř domu tvůrci preferovali toto kvalitní dřevo. A co že s něho zruční tesaři vytesali? To záleží pouze a jenom na preferencích budoucích majitelů. Většina z postavených polokoulí samozřejmě slouží jako rodinný dům, ale tvůrci jsou schopni realizovat i požadavky na útulnou rotující restauraci, nebo stylové kanceláře.

ufo%204.jpg

Zdroj: archiv redakce

I když 90% stavebního materiálu tvoří dřevo, dostatečně pevné základy prokázaly značnou odolnost v hurikánu či zemětřesení. Ani v oblastech bohatých na tyto přírodní rozmary tedy lidé, požadující neobvyklé bydlení, nezůstanou ochuzeni o tento architektonický skvost.

Cena za stavbu domu závisí na jeho velikost. Když se například podíváme na americkou společnost Solaleya, která nedávno získala licenci na stavbu těchto domů ve Spojených státech, nejmenší dům s poloměrem 5,38 metrů vám postaví asi za 70 000 dolarů (1,39 milionů korun), zatímco největší, chlubící se poloměrem 12,4 metrů a třemi poschodími, vás přijde přibližně na 335 000 dolarů (6,63 milionů korun).
Autor: Pavla Hořínková
Foto: Dreamlife
Článek vám přinesl internetový portál Dreamlife.cz, exkluzivní e-magazín životního stylu, úspěchu a dosahování osobních cílů.

Publikováno: 5. 11. 2010, Autor: