reklama

Německá doga: Dokonalá harmonie ušlechtilého vzhledu a přátelské povahy

Německá doga vás možná na první pohled vyděsí svou velikostí, ale při pohledu do očí vám bude hned jasné, že je to pes milý, přátelský a svým majitelům bezmezně oddaný.

Německá doga: Obr s milujícím srdcem

Předchůdci německé dogy byli používáni ke štvaní divoké zvěře i k lovu divočáků a označení doga bylo používáno pro všechny velké a silné psy, bez ohledu na rasu. Plemeno vzniklo pravděpodobně křížením mastifa a chrta. Až roku 1878 se v Berlíně výborem nadšených chovatelů a rozhodčích ustanovil název německá doga a roku 1880 byl sestaven první standard. Německé dogy se původně řadily mezi pracovní plemena, dnes jsou chované především jako rodinní psi.

Plemeno vzniklo pravděpodobně křížením mastifa a chrta
Plemeno vzniklo pravděpodobně křížením mastifa a chrta (Zdroj: istockphoto.com)

Německá doga je pes obří velikosti, který měří v kohoutku až 90 cm a váží až 90 kg. Jako všichni obří psi, i toto plemeno se vyznačuje krátkověkostí, dožívají se jen 7-10 let.

Dříve se německým dogám kupírovaly uši, což je dnes již zakázané zákonem o týrání zvířat. Přesto stále můžete kupírované psy potkat.

Povahou je německá doga přátelská a milá
Povahou je německá doga přátelská a milá (Zdroj: istockphoto.com)

Německá doga se vyskytuje v pěti barevných variantách: žlutá, žíhaná, modrá, černá a skvrnitá. Srst je krátká, hladká, nenáročná na údržbu. Je to pes opravdu velký, ale ani tak mu nevadí život v městském bytě. Nevadí mu naopak ani celoroční pobyt venku, ale vzhledem ke krátké srsti potřebuje v tom případě řádně zateplenou boudu.

Německá doga se vyskytuje v pěti barevných variantách
Německá doga se vyskytuje v pěti barevných variantách (Zdroj: istockphoto.com)

Povahou je německá doga přátelská a milá, miluje svou rodinu a především děti. Je to pes lehce ovladatelný, učenlivý a společenský, na druhou stranu k cizím lidem trochu zdrženlivý. Pro svou velikost a ostražitost může být využíván i jako hlídač, ačkoliv to není pes uštěkaný.

Publikováno: 11. 2. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce