Říká se, že Zlín je městem, v němž je vybudován nejdokonalejší systém chodníků, a to díky tomu, že ještě před jejich stavbou Tomáš Baťa prohlásil: „Nechte nejprve lidi vyšlapat pěšinu a pak v tomto směru postavte chodník, ať lidé nešlapou po travnatých plochách kvůli zkracování cesty“. Takováto prozíravost by se rozhodně hodila i v případě, řešíme-li otázku osvětlení v našem interiéru. Ideální by bylo se nad rozmístěním svítidel zamyslet ještě před projektování nového domu. Avšak teprve po nějaké době obývání prostoru většinou zjišťujeme, co vlastně od daného prostoru požadujeme. Rozmanité zdroje světla dovedou propůjčit každému interiéru osobitý ráz. Stejně tak i zastiňovací systémy mohou ovlivnit celkovou atmosféru a styl vašeho domova.
Jistě, nejvhodnější je světlo denní – avšak ne vždy jej bývá, díky dispozičnímu řešení interiérů, dostatek, v zimním období pak denní svit zadusí hluboká tma již v brzkých odpoledních hodinách. Jelikož světlo k životu potřebujeme, je nasnadě posloužit si světlem umělým. To dokáže vyčarovat atmosféru, která může mít blahodárný vliv na lidskou psychiku. Prostřednictvím vhodně zvoleného umělého osvětlení pak též lze odlišně vnímat podobu interiéru.
Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie světel
Nejen způsob, ale také intenzita osvětlení je veledůležitým faktorem. Má výrazný vliv na celkovou atmosféru našeho interiéru, proto bychom při jeho výběru a rozmisťování měli postupovat vždy s rozmyslem. Osvětlení v interiéru řadíme podle těchto základních požadavků: dostatečně osvítit celou plochu prostoru, kde se pohybujeme, esteticky nasvítit konkrétní předmět, na který chceme návštěvníka upozornit, a také funkci estetickou k navození požadované atmosféry.
Velká fotogalerie moderního osvětlení
Příjemné variace
K dosažení příjemného osvětlení je zapotřebí často kombinovat různé typy svítidel. Například v kuchyni, která slouží jako centrum bytu či domu, vždy použijeme hned několik druhů osvětlení. Počínaje centrálním osvětlením – lustrem či zářivkou umístěné na stropě místnosti k osvětlení celého prostoru, bodovky po nasvícení pracovní plochy i světla v digestoři k osvětlení varné desky. I obyčejné záclony vypadají při vhodném nasvícení zajímavě a běžná sektorová stěna získá plastický rozměr a stává se artefaktem hodným pozornosti. Současné trendy však povyšují osvětlení interiéru z účelnosti a energetické šetrnosti na nedílnou a nezbytnou součást moderního bytového designu. Pro jarní a podzimní období je vhodné použít k osvětlení interiéru mléčné žárovky.
Doplňkem se mohou stát svíčky nebo oheň v krbu. Halogenové lampy by měly být tlumené, neboť jen tak ladí k jarním či podzimním barvám za okny bytu. Pro pocit chladu v horkých dnech léta a pro potřebu barev v zimním období je možné doporučit netlumená halogenová světla, bodové osvětlení pro kuchyni, koupelnu a případně pracovnu. Jestliže člověk v zimě zatouží po večerech pod lampou, je vhodné vybrat takovou, která je schopna vytvořit cílené bodové osvětlení. Díky hře stínů a světla můžeme zakrýt drobné nedostatky, opticky zvětšit malý prostor či nasvítit a tak zviditelnit pro nás zajímavý koutek či prvek interiéru. Osvětlení nám také řídí vnímání interiérových barev.
Stínohra
Pomineme-li širokou nabídku vzorů a barev, máte na výběr také různé typy zastiňovacích doplňků, z nichž každý má svůj specifický účel. Lamelová žaluzie má tu výhodu, že jí můžete regulovat množství a směr dopadajícího světla. Úplného zatemnění místnosti dosáhneme pomocí zcela zatemňující rolety, která je po stranách vedena v lištách a nepronikne jí tedy ani sebemenší paprsek světla. Podle potřeby můžeme roletu nastavit v jakékoliv poloze. Díky doplňkové plisované roletě můžete mít na jednom střešním okně hned dva typy zastiňovacích doplňků, např. v kombinaci se zcela zatemňující roletou, zastiňovací či další plisovanou roletou.
Světlohra
Halogenové lišty nebo zářiče umožňují v bytě rozehrát proměnlivé hry světla a stínu a tak dodat prostoru osobitý ráz. Jedním z mnoha způsobů, jak zajímavě umístit stropní osvětlení, je vsadit jej do stropní obruby, krycí lišty na stěně nebo pod lištu záclony. Mělo by se vždy nacházet v dostatečné vzdálenosti od osvětlované plochy tak, aby mohlo vrhat co nejširší kužel světla a zároveň bylo vždy umístěno nad výškou našich očí. Jestliže jsme teprve ve stádiu projektu či před rekonstrukcí interiéru, je dobré včas promyslet budoucí umístění osvětlení. Rozehrávat hru stínů a světla v hotovém prostoru je vždy složitější, zejména když chceme právě světla umístit do zástěn či jiných zákoutí.
Intimní světlo v ložnici
V ložnici volíme osvětlení vždy tlumenější, intimnější – pro navození atmosféry. Právě zde je dobré pohrát si s kombinací různých druhů svítidel, která podtrhnou víc než co jiného osobitou atmosféru místnosti. Zdroje světla umístěná na neobvyklých místech mohou interiér vytrhnout z obyčejnosti a mohou také netradičně posloužit k proměnám pokoje dle naší libosti. Obecně platí, že čím větší je svítidlo, tím slabší jsou stíny, které vrhá a naopak.
Obývací pokoj-rodinné centrum
Nejuniverzálnějším místem v bytě je obývací pokoj. Je zpravidla tou místností, kde rozhoduje na prvním místě vždy design. Přesto je i zde důležité zamyslet se nad správnou volbou osvětlení a jejím umístěním. Doby, kdy byl jediným zdrojem světla v obývacím pokoji skleněný lustr, jsou naštěstí dávno pryč. Výhodné je svítidlo s rozptylným krytem pro celkové osvětlení. Může být stropní nebo nástěnné. V obývacím pokoji lze použít i nepřímého osvětlení – například svítidlo na nábytkové stěně. Ke sledování televize nebo posezení s přáteli jistě využijete stmívače světel – tedy automatické regulaci osvětlení, díky kterému můžete libovolně přidávat a ubírat světlu jeho jas.
Dětský pokoj – nepřesvítit!
Svítidlo do dětského pokojeby mělo mít rozptylný kryt a světelný zdroj o dostatečném výkonu. Velmi důležité je také osvětlení pracovního stolu, a to nejen v dětském pokoji, ale také v pracovně, která se pomalu stává běžnou součástí moderního bytu.
Naše tipy:
-Do bočních směrových lampiček v ložnici dáme přednost jako zdroji světla ledkám (LED). Narozdíl od halogenek nejsou po 10 až 15 minutách vařící.
-V obývacím pokoji se při sledování televize nemá odrážet světlo v obrazovce. Stolní lampu přesuneme opodál, úspornou bodovou žárovku nasměrujeme do stropu.
-Bodové halogenové světlo se nehodí do ložnice či dětského pokoje. Jeho světlo je pro naše oči příliš ostré. Instalujeme ho raději na chodby nebo jím nasvítíme detaily obrazů, soch. Vybíráme halogenové bodovky nové generace (označené zkratkou IRC), jsou úsporné.
-Zabudovaná svítidla v kuchyňské lince: zakoupíme si kvalitní světelný halogenový zdroj, který lze montovat do hořlavých materiálů.
-V prostorách, kde se déle zdržujeme a déle svítíme, volíme úsporné žárovky. Na chodby nebo toaletu postačí obyčejné žárovky.
Text: Lucie Sýkorová
Foto: bluelime.com, autojogja.com, nabuzz.com, furniture.luxury-ideas.com, homedesignews.blogspot.com, eslightingdesign.co.uk, timberlakelighting.com
Publikováno: 3. 12. 2010, Autor: