Víte, že dámskou módu ovládly puntíky poprvé v roce 1835, kdy do tanečních sálů vnikl nový rozverný tanec – polka – a s ním i puntíkové halenky a mašle? V angličtině to ostatně stále připomíná pojmenování tohoto stále se vracejícího dekoru „polka dot“.
V loňském roce se záplava puntíků opět objevila na módních molech, ale už několik let je mají v oblibě také bytoví designéři. Puntík vždycky působí vesele, dokonce i v současné době tak oblíbené kombinaci černé a bílé barvy. V cool interiéru tedy lehce potlačuje jeho základní chlad a umožňuje projevit vlastní individualitu.
Na velikosti nezáleží
Byly doby, kdy móda diktovala droboučké bílé puntíčky na tmavě modrém nebo hnědém základu pro oblečení starších noblesních dam. Naopak v druhé polovině minulého století se rozjelo pop artové puntíkové třeštění v pestrých barvách a výrazných velikostech. Dnes si můžete zvolit podle vlastního vkusu a oblíbené barvy i nápadnosti. Navíc dekoratérské technologie posledního desetiletí přinesly úplně nové možnosti využití puntíků a koleček. Pořád ale platí, že drobný dvoubarevný dekor působí něžně, přívětivě a domácky, zatímco velká kola jsou nápadná a poutají na sebe pozornost, takže je třeba s nimi nakládat opatrně, aby se vám brzy nezprotivila. Vícebarevná kolečka nejvíc patří do dětských pokojů, jemné pastelové barvy v kombinaci s bílou budou půvabné v ložnici nad postelí, sytější stěna nebo jen její část s velkými puntíky vytvoří vtipný kontrast s jednobarevným okolím obývacího pokoje.
Puntíkaté zdi? Proč ne.
Celou místnost si takto určitě neozdobíte, brzy by vám z toho přecházely oči. Puntíky se hodí na jednu stěnu nebo jen na její část. Kam s nimi? Raději tam, kam neupíráte oči – takže ne proti sezení, ale za něj. Kolečka totiž oko nejen přitahují, ale i nadměrně zaměstnávají a rychle unaví. Když je ale umístíte tam, kam vám pohled zalétne jen občas, plní výborně funkci povzbuzovače dobré nálady.
Velká fotogalerie moderních interiérů
Jak se zdobí stěna dekorem? Máte několik možností. Pro zastánce klasické malby mají malíři pokojů nachystané šablony, přes které vymalují. Puntíky tak můžete mít bílé na pastelovém podkladu nebo naopak, ale třeba také tón v tónu – třeba světle modré na tmavomodré malbě (a samozřejmě i obráceně).
Na výběr je spoustu tapet, počítejte ovšem s tím, že tapeta je vždycky lesklá a velmi nápadná, je třeba s pruhem takové výzdoby nakládat ještě uvážlivěji než s matnou malbou. Šikovný dekoratérský pomocník poslední doby jsou nejrůznější samolepicí obrázky. Najdete mezi nimi i sady jednobarevných i pestrých koleček v nejrůznějších velikostech.
Taková výzdoba má několik výhod – můžete vytvořit třeba puntíkový strom nebo vlnu, všelijak kombinovat. A když vás pohled omrzí nebo zrovna na toto místo přemístíte vysokou skříň, dají se samolepky snadno sundat, ty kvalitnější pak dokonce můžete znovu použít jinde.
Hrníčky, talířky, polštářky i květináče
Puntíkový detail v interiéru jednoznačně svědčí pro ženskou ruku, která zdobila. Je zvláštní, že muži k tomuto dekoru zdaleka nemají takový vztah – přitom jsou to oni, kdo dobývají svět nejrůznějšími koly. S puntíky to netřeba přehánět, ale třeba skupinka tří květináčů, pomalovaných nebo dekupáží ozdobených barevnými skvrnkami, působí velmi dobře. Nebo talířek na stěně, konvička na poličce i na stolku, polštářky na pohovce.
Dnes je oblíbené pestré povlečení a taková červeno černo bílá beruška sedmitečná vyloudí úsměv před spaním zdaleka nejen dětem. Kdo raději něco méně nápadného, může zvolit povlečení v kombinaci proužku, kostičky a puntíku v pastelových tónech. Ostatně puntík s proužkem a kostičkou se nečekaně vhodně doplňují a můžete tak vytvořit i působivý dekor stěn nebo třeba přehozů přes křesla.
Text: Gabriela Koulová
Foto: durhamregionkids.com, shoponline2011.com, etsy.com, miryclaypottery.com, rebeccasrags.blogspot.com, bedding.com, tinytotties.com
Publikováno: 18. 1. 2011, Autor: