reklama

Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout

Také pociťujete, že ony chvíle, kdy můžete doma pohodlně usednout, například k dobré knize, aniž byste byli rušeni, se stávají stále vzácnějšími? Pojďte s tím tedy něco udělat! Stačí jen malý prostor, pár nepatrných úprav a vaše oáza klidu a relaxace se může stát skutečností. Jak tedy na to?

Pochopitelně, máte-li možnost vyčlenit si na takový „čtecí koutek“ celou místnost, pak je vše snazší. Málokdo však takové výhody má. Patříte-li také k této většině, pak „neházejte flintu do žita“, není nic ztraceno! Prostor pro vybudování vašeho relaxačního útočiště, místa, kam se budete moci uchýlit, zatoužíte-li po tichu a klidu, si můžete snadno vyčlenit v jakékoliv větší místnosti vašeho stávajícího domova. Chce to jen důvtip a potřebné „ingredience“.

Jak tedy vyřešit prostor
Pro tento účel jsou ideální například zimní zahrady, výklenky u okna a všeobecně prostory, kam svítí denní světlo. Velmi vhodné jsou však také například místnůstky, nebo lépe řečeno rohy, které dispozičně tvoří jakýsi apendix nějaké větší místnosti (třeba obývacího pokoje). Pokud máte byt či dům, kde bychom výše uvedené „zašívárny“ hledali marně, můžete si vypomoci například paravánem. Paravány vpadají velmi vkusně a útulně – navíc dokážou nenásilně rozdělit jakýkoliv prostor.

Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout
i (Zdroj: archiv redakce)
Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout

Podobně je tomu i v případě lehkých závěsů, které jsou však již méně stabilní, a proto vzbuzují dojem že vaše soukromí dostatečně neubrání. To květinové stěny – sestavy rozličných polic pro dekorativní předměty a především květiny, ve vás naopak vyvolají pocit, že vám „kryje záda“ hustý prales. Spokojíte-li se jen s privátním zátiším, váš problém snadno vyřeší ratanová závěsná, či otočná křesla.

Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout
i (Zdroj: archiv redakce)
Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout

Díky jejich vejcovitému tvaru a velikosti se do těchto křesel můžete schovat úplně celí. Nebo si můžete zkusit svou zónu klidu jednoduše sestavit z toho, co máte doma. Nabízí se stojací lampy, lehčí sochy, nebo třeba úložné krabice. Zkuste  tyto prvky rozmístit tak, abyste jimi mohli několika snadnými pohyby vytvořit jakýsi dělící prvek, stěnu, která vám poskytne kýžený klid. Výhodou této varianty je to, že pokud komponenty rozestavíte správně, budete je moci později zase lehce  přemístit tak, aby v interiéru nepůsobily jako rušivý element.

Když nábytek inspiruje a uklidňuje
Nábytek není radno podceňovat – nikdy! Obzvláště, patříte-li ke kreativním a tvořivým jedincům. Skutečně, jsou lidé, pro které je jedinou skutečnou relaxací vytváření…čehokoliv. V takovém případě by neměl chybět alespoň malý psací stůl, či jakákoliv mírně nakloněná plocha, která by mohla funkci stolu zastoupit. Opět platí, že není nezbytné, snažit se vecpat pohovku či sofa co miniaturních prostor, jen abychom měli pocit uvolnění a pohody, jež v lidech kanapátka obecně vyvolávají.

Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout
i (Zdroj: archiv redakce)
Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout

Nebojte se použít haldy polštářů a polštářků a usedněte na zem. Dovolí-li to prostor, pak se pochopitelně hodí i váš oblíbený ušák, křesílko, klekátko, zkrátka to, co je vám nejvíce pohodlné. Pohodlí pro hlavu a krk je nepostradatelné pro dokonalé uvolnění. Kompletní to bude s malou podnožkou, aby si odpočinuly i nohy. Jiní možná dají přednost natažení se    na koberec.

Obklopte se barvami a vůněmi
barvách se ví, že mají na lidskou psychiku velký vliv. Nebojte se tedy do svého relaxačního koutku nastřádat věci právě v těch barvách a odstínech, které máte nejraději.

Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout
i (Zdroj: archiv redakce)
Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout

Římané parfémovali své oblečení, ložní prádlo,  ale dokonce také plachty svých lodí. To by mohlo být inspirující, snad až na ty lodě, asi mezi námi není mnoho vlastníků plachetnic. Římané například plnili polštáře okvětními lístky růží. Zkuste provonět svůj relaxační koutek vůněmi, které jsou vám příjemné a vyvolávají ve vás pozitivní náladu.

Nezapomeňte na světlo
Pro „čtecí koutek“ je světlo velmi důležité. Musí být dostačující, aby se nekazily oči, ale zároveň by nemělo být příliš prudké a otravné. Nasnadě je použít dekorativních lampiček, doplněných například o několik větších svícnů. Velmi příjemné jsou i stojací lampy, jejichž světlo je velmi příjemné a zároveň dostatečně intenzivní. Jestliže vám to zařízení a styl vašeho domova dovolí, nezdráhejte se sáhnout po drobnějších lampionech, variabilních kostkách v různých barvách, jež fungují jako lampa, kterou si můžete různě sestavovat, nebo  zkuste třeba oživit kouzlo staré petrolejky, kterou máte na půdě.

Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout
i (Zdroj: archiv redakce)
Jak si doma zařídit vlastní relaxační kout

Ať už si budete ve vašem relaxačním domácím koutku číst, malovat, modelovat, nebo jen lenošit, myslete při jeho zařizování výhradně na sebe. Právě vaše pohodlí je totiž základním stavebním kamenem pro každý správný relaxační koutek.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: freshome.com, design4home.com, designesatrmanufacture.co.uk, homebloggadgettes.com, forinteriorsdesign.com

Publikováno: 25. 1. 2011, Autor: