Moderní bydlení je v dnešní době především synonymem pohodlí a vlastního, osobitého vkusu. Trh s interiéry a vším co k nim náleží se za každou cenu snaží zahltit spotřebitele nepřeberným množstvím produktů a služeb, ale mnohdy je to na úkor lidského zdraví!
Je to skutečně tak! Ačkoliv je jistě úspěchem to, že lidstvo vyvíjí nové a nové materiály, díky čemuž máme my, koncoví spotřebitelé bohatě na výběr… Jenomže kvůli úbytku těžko obnovitelných zdrojů (ale i těch, které obnovit nedokážeme vůbec) se poslední dobou sahá při výrobě nábytku a jiných interiérových i exteriérových náležitostí, výhradně po chemických a uměle vyrobených materiálech. Dřevo a kámen jsou tedy určeny pro výrobu zařízení a vybavení určité cílové skupiny s vyššími příjmy, na ostatní čekají (ačkoliv mnohdy úchvatné) napodobeniny či plastové hi-tech nebo retro imitace materiálů.
Pravda, všechno vypadá krásně, obzvláště, je-li to zcela nové – o našem domově to potom platí dvojnásob. Co když ale zjistíte, že něco ve vašem nově zařízeném, či zrekonstruovaném domově není v pořádku. Rodinní příslušníci mají vyrážky, u dětí se zase projevují jiné alergické příznaky… Odpověď zní: „ ZAMĚŘTE SE NA NÁBYTEK A PODLAHU!“
Začněte od podlahy
Nebudeme chodit kolem „horké kaše“… Pozor si dejte hlavně na linoleum! Umělé materiály (nevlastníte-li linoleum z korku či přírodního kaučuku), z nichž jsou tyto podlahové krytiny obvykle vyráběny, obsahují toxická změkčovadla. Tyto látky jsou neškodné do doby, než se dostanou do kontaktu s ostatními mini mikroby a bakteriemi, jichž je v běžné domácnosti požehnaně! Jakmile se aktivuje proces jakéhosi kvašení a odpařování éterických mikro plynů z linolea, hrozí majitelům podlahy dokonce i riziko selhání hormonálního systému! Nejvhodnější podlahou je koberec, přírodní linoleum, podlahy z keramiky či kamene, dřevěná plovoucí podlaha nebo dřevěné parkety. V případě, že už investujete do „staré dobré“, dřevěné podlahy, nešetřete na její údržbě a dopřejte jí čistě přírodní čisticí prostředkya ochranné laky!
Velká fotogalerie moderních interiérů
Zdánlivě čistý domov!
Moderní
„katalogové“, nebo chcete-li předváděcí interiéry (ač nás to mnohdy zprvu nenapadne) jsou v podstatě svým designem, zařízením, materiálovým zpracováním veškerých náležitostí a doplňků, zcela podřízeny té obří mašinerii systémů, nezbytných pro plynulý obchod a byznys! Povrchové úpravy materiálů (ať už techniky, elektroniky, či vybavení), jsou velmi citlivé a náchylné ke znečištění (například přitahují prach, snadno se poškrábe jejich povrch, atd.). To pochopitelně, v kombinaci s čistými plochami, které nyní „frčí“, vyžaduje údržbu pomocí speciálních čističů (a ty mají k přírodnímu složení velmi, velmi daleko). Nicméně „potřeby“ moderního bydlení poskytují v podstatě životaschopnost pro další chemické produkty (čistidla, laky, atd.) a tím vlastně plní svůj účel = vytáhnout co nejvíce peněz z koncového zákazníka. No není to dokonalé?
A teď už konečně… o nábytku
Typický nábytkový materiál? Dřevotříska s laminovým povrchem. Zdánlivě neškodné, až na to, že takovýto nábytek (tedy téměř veškerý) obsahuje látku formaldehyd. Formaldehyd je alergenní a rakovinotvorná látka, která leptá sliznici. Z nábytku se uvolňuje do ovzduší v domácnosti čímž vzniká vysoké procento rizikovosti napadení a postupného trávení organismu. Někdy mohou tyto výpary vést k rakovině a u žen i k neplodnosti. Před výběrem bytového nábytku se snažte získat co nejvíce informací o tom, z čeho je jednotlivý kus vyroben. „Nejzdravější“ nábytek je například z masivního smrku. Povrch nábytku je upravován přírodními vosky. Žádné další ošetření není třeba. Navíc přírodní dřevo vám v bytě udrží optimální vlhkost. Tak se mějte na pozoru!
Text: Lucie Sýkorová
Foto:articlesa-outdesign.co.uk,gliving.com, reao.com.au, goodhousekeeping.com, fabricadabrablog.com,
Publikováno: 15. 2. 2011, Autor: