Již několik desítek let máme možnost neomezeně cestovat a objevovat krásy celého světa. Ať už cestujeme pracovně nebo „dalekým výletům“ věnujeme pouze pár dní v roce na dovolené, vždy v nás cizí kraje zanechají nějakou vzpomínku. Je mezi námi ale i mnoho takových, kterým se exotické kouty světa vryly velmi hluboko a připomínají si je i doma ve středu Evropy.
Mexiko – země, která je kolébkou pradávných vyspělých kultur, je ve všech směrech zcela odlišná od té naší a proto nejednoho Středoevropana tolik přitahuje. Pokud se u nás setkáme s pestrobarevným interiérem, kde se potkává ostrý oranžový odstín s tmavě modrým a nikomu zde nevadí ani červené čtverce nebo pruhy, pestré obrázky, sošky a textilie, je nám jasný silný mexický vliv. Leckdy tyto barevné kombinace hraničí až s kýčovitostí. Přesto je nelze podrobovat přílišné kritice, protože vycházejí z dávných tradic Aztéků a Mayů, pro které měly určitou symboliku a smysl. Avšak nejen ostré kontrasty barev jsou typickou dominantou této aztécké oblasti, odkud sbíráme inspiraci. Přestože v centrálním Mexiku jsou patrné stopy španělské koloniální kultury, většina původních domorodých obyvatel (třetina celé mexické populace) si zachovává své tradice, pro které je tato země tak atraktivní. Keramika, oděvy i bytové textilie stále nesou stopy aztéckých a mayských kultur. Setkáváme se zde s rostlinnými motivy a s pozůstatky starého aztéckého obrázkového písma, které se objevuje i na keramických obkladech a zdobí tak nejednu kuchyň a koupelnu.
V našich zeměpisných šířkách působí rovněž velice exoticky nábytek z mahagonového nebo ebenového dřeva, na němž je opět patrné charakteristické zpracování. (Za odpovídající cenu si jej můžeme díky pohotovým dovozcům pořídit i u nás.) Zvláštností pak může být i stropní nebo nástěnný obklad z cedrového dřeva, které, ač jehličnan, je velice houževnaté a předkové ho používali ke stavbě lodí a chrámů. (I dovozem tohoto řeziva se zabývají české firmy, ikdyž jeho cena je poněkud vyšší.) Překrásným interiérovým doplňkem jsou i ručně vyrobené sošky z růžového nebo kampeškového dřeva s nádherným hnědočerveným odstínem a zajímavou strukturou. Kampeškové dřevo je charakteristické pro jedinou oblast na světě, jenž se nachází právě v Mexiku.
Pokud budeme stylově zařízenému interiéru chtít dodat skutečně tamní identitu, mohli bychom za pomoci zkušeného odborníka oživit i stěny svého příbytku ozdobným štukem v přírodních barvách, dodávajícím prostředí správnou patinu a autentičnost.
Ani ratanovými doplňky rozhodně nic nezkazíme. Naopak, s doplněním bavlněného ručně tkaného přehozu přes proutěné křesílko nebo pohovku a předložkou ze sisalového či kokosového vlákna, dokrášlíme svůj čtecí koutek nebo jídelnu, ve které nesmí chybět již zmiňovaná pestrá keramika.
Náš interiér ale nebude dokonale mexický, pokud v něm nebudou mít své místo neodmyslitelné kaktusy. Těch roste v Mexiku přes dvě stě druhů. Také tučnolistá agáve je charakteristickým zástupcem mexické flóry a v našem obývacím pokoji nebo prostorné prosvětlené hale bude jistě zajímavou ozdobou. A pokud si budeme chtít „vyšperkovat“ kuchyni, můžeme zavěsit trs kukuřice a chilli papriček. Tyto rostliny jsou spolu s fazolemi základní složkou mexické kuchyně.
V takto sladěném interiéru pak můžeme odpočívat a snít za zvuku reprodukovaných melodií tamních Mariachi – pěvců mexických národních písní, o vlnách Tichého oceánu omývajících mexické pobřeží.
Velká fotogalerie moderních interiérů
Autor: Miloslava Vobrubová – interiérová designérka
Foto: archimodes.com, interior-design-it.com, interiordesigns.onsugar.com
Publikováno: 7. 3. 2011, Autor: