Tento styl byl pojmenován podle královny Viktorie a vznikl kolem roku 1837. Vyznačoval se tím, že poukazoval na vyšší společenskou třídu honosným zařízením. I dnes mnozí designéři hledají inspiraci v bohatých viktoriánských ornamentech a dekoracích, tak proč to nezkusit také?
Překrásná umělecká díla jako sochy, nástěnné tapiserie a drahé obrazy – tím vším by se viktoriánský styl mohl charakterizovat. V podstatě jej můžeme označit za přesný opak moderního minimalismu. Přesně tak, jak minimalismus šetří na doplňcích a vybavení, tak si viktoriánský styl v těchto věcech libuje. Budete-li v tomto „královském“ stylu hledat inspiraci, rozhodně se nemusíte striktně držet židlí z pravého zlata a originálních pláten od Edwina Landseera. Stačí se jen tomuto stylu přiblížit. Nabízíme vám několik tipů z čeho vycházet…
Barvy
Viktoriánská barevná paleta překypuje teplými odstíny zemitých tónů hnědé, hnědočervené, skořicové a okrově zlaté. V dobách své největší slávy tyto barvy nádherně kontrastovaly s cihlovým zdivem. Velké oblibě se těšilo tzv. tříbarevné schéma, kde byly použity kontrastní barvy – od podlahy do spodní třetiny stěny přes ozdobné lišty až po střechu.
Stěny
Stěny ve viktoriánském stylu jsou v podstatě dominantou celé místnosti. Tematická je spíše tapeta než malba. Hlavním rysem je vzorování složitými ornamenty a plastický povrch, připomínající spíše nějakou tkaninu. Kromě již zmíněných tapiserií se ve staré Anglii zdobily stěny i obrazy, mohutnými zrcadly v honosných rámech, ale také gobelínovými výšivkami. Pokud obýváte „mladší budovu„, inspirujte se barvami a náměty tak, abyste nepřekročili hranice autentického vzhledu. Výrazně matné malby nebo světložluté barvy – zejména v krémových odstínech jsou sázkou na jistotu. Také se nabízí možnost obložení stěn dřevem. V případě, že se přece jen rozhodnete pro tapetování, soustřeďte se na tradiční motivy, jako jsou velké květované vzory nebo drobné, ale husté pravidelné vzory na jednobarevném damašku, kde vzor vytváří pouze lesklá plocha na matném podkladu a klasické proužky – vhodné jsou tlusté i tenké.
Podlaha
Pro viktoriánský styl je podlaha jakousi pátou stěnou. V podstatě je nejdůležitější vzor a struktura podlahové krytiny. Akceptovatelné je vše, co byste byli ochotni dát si i na stěnu – od wiltonských koberců s květinovým vzorem po dlaždice pečlivě „vymozaikované“ do rozmanitých obrazců. Pokud se ale nehodláte kvůli svému viktoriánskému nadšení úplně vydat z peněz, postačí kvalitní koberec s hrubší texturou. Koberec s tmavým lemem a vybledlým vzorovaným středem je ideální a nebude narušovat dominantní postavení stěn. Na podlahu v kuchyni nebo koupelně je nasnadě použít černobílé, šachovnicově kladené dlaždice. Vzorovaná dlažba obecně bude působivá například v rustikálně zařízených interiérech. Jejich vzhled můžete napodobit i použitím PVC .
Nábytek a textilie
Jak už jsme zmínili na začátku, viktoriánský nábytek je odrazem bohatství a proto bývají originální kousky pozlaceny několika-karátovým zlatem, nebo potaženy platinou. Současná ekonomická situace však většině smrtelníků nedovoluje takový přepych, ale nevěste hlavu. Za přijatelné ceny se dají zakoupit věrné imitace, navíc osvěžené moderními prvky, které dodají vašemu domovu elegantní viktoriánský ráz.
Těžké závěsy, ručně vyšívané ubrusy už trochu vyšly z módy, ale vzhledem k tomu, že tento tradiční anglický styl převzal mnohé nápady z cizích dekorativních stylů, můžete se od viktoriánské textilní těžkopádnosti trochu oprostit. Cílem je dosáhnout vizuálně zajímavé vrstvy, proto kombinujte látky, například proužkované s dvoubarevným květovaným a jednobarevným plastickým vzorem. Dokonalou a přijatelnou alternativou jsou i zlatavé a sivozelené barvy na krémovém pozadí a již zmíněné tradiční vzorované doplňky, jako jsou damaškové s proužky s květovanými vzory.
Velká fotogalerie moderních interiérů
Text: Lucie Sýkorová
Foto:whatantiquefurniture.com,rarevictorian.com,alldoing.com,archdecors.net,alohomorra.com,luxuryhousesdesign.com,homes-interior.blogspot.com
Publikováno: 16. 3. 2011, Autor: