Vše prochází vývojem, a tak i nábytkářská tradice Dánska, Švédska, Norska a Finska, obecně od 50. let minulého století nazývaná „skandinávský design“, přichází do druhé desetiletí nového tisíciletí s některými inovacemi. Základ ovšem zůstává stále stejný – pohoda pro oko, pohodlí pro tělo.
Opusťme na chvíli dlouhé chodby supermarketů s nábytkem, které se napříč Evropou tváří, že představují skandinávský design. Ne že bychom tam vůbec nenašli, vesměs ovšem jde o více či méně zdařilé masově vyráběné nápodoby i dnes vycházející především z tradičního pojetí – bukové a borovicové dřevo, ohýbaný chrom, režné plátno, světlé barvy, jednoduché využití plastů. Rodinné nábytkářské firmy, které stále drží vlajku skandinávského designu na špičce světových trendů, dnes kombinují tradici s moderním pojetím a dokonce přijímají i některé inspirace z dříve nemyslitelných zdrojů. Skandinávský design není samozřejmě zdaleka jen sedací nábytek, pojďme se ale podívat právě na něj, protože zde se nové trendy projevují velmi výrazně.
Barvy září a ohromují
Pryč je klasika v šedé, béžové a smetanově bílé. Křeslům a sedačkám vévodí oranžová, zelená, žlutá, modrá, růžová či fialová. Dokonce i tak tvarově seriozní a v použití domácího dřeva a kůže tradiční norský masivní Stressless nábytek předkládá nabídku v temně vínové, zelené, žluté či rudé. Není to už chaotický „úder barvou“ – kombinace modro zelných nebo fialově červených vzorů, to se nosilo koncem minulého století. Dnes jde o jednobarevné plochy, zářící do prostoru velmi výraznými tóny. Takové posezení je samozřejmě dominantou interiéru, vše ostatní se mu tedy musí přizpůsobit. Ideální při zařizování nového bytu nebo kompletní výměně nábytku – můžete začít od křesel a dolaďovat zbytek pokoje.
Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie
Nejen fortelné masivní kusy
Dokonce i při využití ohýbaného chromovaného kovu nebo vrstveného ohýbaného dřeva si dříve tento nábytek zakládal na dojmu solidnosti, která vám bude sloužit celý život. Mohutné prošívané polštářování z pevného režného plátna nebo kůže tento pocit jen umocňovalo. Dnešní nábytek ze Skandinávie ovšem přijímá i módní podněty ze světa. A tak zde najdeme například odlehčené kousky ze slabého lisovaného dřeva, připomínající japonský design nebo využití orientálních dřev ve stylu upomínajícím na černý kontinent či Dálný Východ.
I UFO musí být pohodlné
Tvarově se na cestu experimentu vydali skandinávští designéři už v 60. letech minulého století, v době módy nově vyvíjených plastů. Lisované židle prapodivných tvarů nebo závěsné posezení ve tvaru koule jsou dodnes klasikou, kterou vídáme v mnoha obměnách. Zajímavé je, že v poslední době se ona tvarová rozbujelost objevuje nejen u znovu moderních plastů, ale je využívána i ve zpracování tradičních materiálů – dřeva, kovu, kůže. Možná se vám z obrázků bude zdát, že na futuristickém sedátku s vlnitým opěradlem připomínajícím startující UFO nebo na polštářovitém koženém válci se skoro nedá sedět, ale to je omyl. Veškerý severský nábytek totiž stále vychází ze stejné základní filozofie, a tou je uživatelské pohodlí.
Text: Gabriela Koulová
Foto: apartmenttherapy.com, besthousedesign.com, norway.or, furnituredesign.com, oneofakindantiques.com, stylepark.com, archithings.com
Publikováno: 21. 3. 2011, Autor: