S chobotem nahoru, dolů, troubící, sedící, ležící, slůně s matkou, bojující sloni nebo snad hned celé stádečko. Figurky z nejrůznějších materiálů, věrně napodobující i stylizované, tisíce a tisíce slonů? Proč právě oni jsou tak oblíbená domácí dekorace?
Některé zástupné symboly u nás zdomácněly, aniž bychom nějak zásadně pátrali po tom, proč tomu tak je. Slon má zkrátka svůj majestátný a zároveň veselý půvab. Snad pro vyrovnanost mohutné hmoty zakončené na jedné straně chobotem a na druhé oháňkou, působí stojící slon vždy harmonicky. Vlastně trochu připomíná váhy – v evropských kulturách symbol spravedlnosti, vyváženosti, míru. A tak vlastně není důležité, že slon jako představitel štěstí k nám doputoval teprve v devatenáctém století oklikou přes britské ostrovy, koloniální říši, přejímající s ležérní samozřejmostí prvky zejména indické, lépe řečeno hinduistické a buddhistické kultury.
Sloni se u nás zabydleli nejen v zoologických zahradách, žijí svůj vlastní český život v rukou sklářů, keramiků, řezbářů i návrhářů plyšových hraček. A hlavně ve skříňkách a na poličkách v našich domovech. Někdo má sbírku stovek chobotnatců, někdo jen jednoho, zato ovšem důstojně velkého, u vchodu do domu. Tiché souznění vyznavačů sloního štěstí nepotřebuje halasnou reklamu, stačí přijít do bytu, zahlédnout zde slona a podle toho, jak je s ním zacházeno, jaké má v interiéru umístění, poznáte hned, kdo nastolil ve svém příbytku mírumilovnou vládu vnitřního klidu, která je vlastně tou nejlepší cestou k pocitu štěstí.
Sloni podle Feng-shui
Přestože figurky slonů mají původ v Indii, kde představují jednoho z nejmilovanější bohů hinduistů Ganéšiho, odstraňovatele překážek, dárce harmonie, úspěchu a štěstí a také bohyni blahobytu a hojnosti Lakšmí, chopila se jich jiná orientální škola, dnes v Evropě velmi populární harmonizátor životních procesů, čínská Feng-shui. Ta vychází z některých buddhistických postulátů a v nich je slon velmi mocný nebeský tvor. Právě on totiž nese Buddhův drahokam splněných přání – znalcům netřeba vysvětlovat, že nejde o přání hmotná, ale opět o nalezení vnitřního klidu, vyrovnanosti, pocitu naplnění života.
Jak se slony pracuje Feng-shui v lidských příbytcích? Popravdě řečeno, trošku komerčně – do každého prostoru je totiž třeba umístit jiného slona, samozřejmě z ušlechtilých materiálů, které je nutno sladit s materiály příslušného sektoru. Červený slon štěstí pomáhá při komunikaci, patří tedy spíše do pracovního prostoru než do bytu. Podpoří a pomůže zformulovat myšlenky a sdělit je druhým lidem. Jeho vliv tedy ocení řečníci, učitelé, veřejně vystupující osoby, ale také stydliví lidé, kterým pomáhá se otevřít v diskusi.
Slon plodnosti je bohatě zdobený, stříbrný, zlacený či dokonce vyšperkovaný polodrahokamy. Patří na západní stranu bytu párů, toužících po miminku, na své pestré přikrývce jim přiveze očekávané těhotenství a zdravé krásné dítě. Dva modří sloni vedle vchodových dveří do dětského pokoje chrání děti před veškerým nebezpečím. Černý slon Fuk je ochráncem před cizími žárlivci a závistivci. Odežene všechny nepříjemnosti založené na pomluvách a intrikách. Žlutý slon Fuk Luk Sau podporuje zejména ženy, matky a jejich děti. Dodává ženě energii, pomáhá k větší harmonii ve vztahu s partnerem i s dětmi. Která žena by nepotřebovala pomocníka k nalezení vyrovnanosti, radosti, klidu a současně někoho, kdo podporuje stabilitu ve vztahu? Modrý slon se šesti kly v doprovodu modrého nosorožce chrání před zloději, nehodami a ztrátami. Dům tedy brání proti vloupání, vás proti ztrátě klíčů a peněženky a dokonce i vaše nápady a projekty před těmi, kdo by se jich chtěli neoprávněně zmocnit.
Šperk nebo mazlíček
Štěstí si každý představuje jinak. Jednou jeho podobou ale dozajista je pocit přívětivé pohody v našem obydlí. I ten má nejrůznější podoby, proto budou tak rozdílní i sloni a sloní sbírky v různých domácnostech. Někdo si vybere drahocenný kousek z ebenového dřeva nebo posázený polodrahokamy jako dominantní prvek výzdoby pokoje, někdo má zase raději roztomilé miniaturky do vitrínky – dřevěné, porcelánové, skleněné či si dokonce vystačí s náhražkovými materiály modelářských hračkářských hmot.
Plyšového slona může mít v postýlce vaše dítě, nebo bude si jednoho takového mazlíka posadíte na nastalé peřiny, kde hlídá, aby vám z nich neutekl klidný spánek a manželské štěstí. Půvab hinduistického náboženství i buddhismu je v relativně velké míře svobody rozhodování jednotlivce – jen na vás záleží, co pro vás znamená štěstí. Nalezení nebeské harmonie je ovšem jiná věc, vyžadující již velkou dávku sebepoznání a sebekázně. Možná vám k tomu dopomohou právě sošky slonů, kdo ví…
Čtěte také:
Feng Shui v obývacím pokoji
Text: Gabriela Koulová
Foto: alibaba.com, leoniearts.en.made-in-china.com, nongnit.net, philimports.com, shoponline2011.com, internetstones.com, heidicries.com, sankalanartgallery.com, african-artisans.co.uk, mexicanartdealing.com
Publikováno: 23. 3. 2011, Autor: