Neustálý shon a nedostatek volného času nás „nutí“ věnovat stále větší pozornost našim domovům, místům, kde nacházíme alespoň trochu zaslouženého odpočinku. Časově vytížení lidé potřebují byt či dům, jehož interiéry budou bude pohodlné, jednoduché a útulné, ale zároveň organizované, flexibilní a přehledné.
Velmi zaměstnaní lidé touží po odpočinku o němž ve skutečnosti mají jen letmé představy. Možná právě proto, že čím dál tím více žijeme ve stresu, nechtěně (poloautomaticky) ve stresu zařizujeme i naše domovy v domnění, že když nacpeme milion polštářků do jednoho pokoje, relaxační domácí oáza je zaručena. Chyba lávky! Už samotným zařizováním interiérů se budete nuceni naučit zvažovat, rozmýšlet a vyčlenit si pro tyto činnosti trochu volného času.
Nestíhám, nestačím…
Za žádných okolností nepřeplňujte byt/dům věcmi, které nutně nepotřebujete – nikdo vám nezakazuje vystavit si na policích suvenýry z exotických zemí, ale mějte na paměti, že co předmět, to „lapač prachu“. Pokud patříte mezi hi-tech nadšence, pak je tento flexibilní styl bydlení pro vás ten pravý. Moderní, inteligentní technologie, které lze nainstalovat do interiéru, zabudovat do nábytku nebo naopak vystavit elektroniku a spotřebiče jako dominantní solitéry. Tyto šikovné hračky vám usnadní úklid, vaření a dokonce vám i pohlídají dům před případnými zloději. Přetéká-li v práci vaše místo složkami, dokumenty, fotografiemi z firemních party a jiným nepořádkem, poučte se z toho a svůj domov si zařiďte co nejjednodušším možným způsobem – funkcionalisticky. I když doma trávíte jen minimum času, zařiďte se tak, aby to byly příjemně strávené okamžiky. Pozornost věnujte i zprvu nenápadným detailům – např. na stole by nemělo být příliš mnoho věcí a celý prostor by měl působit vzdušným a světlým dojmem. Ke skladování věcí skvěle poslouží poličky a vhodně využitý prostor pod stolem. Všechny věci denní potřeby by měli být snadno přístupné. Jako úložné prostory pro malé věci skvěle poslouží nejrůznější dózy, díky kterým bude vždy vše na svém místě. Papíry je nejlepší řadit podle nějakého pořadače nebo desek. Vždy je lepší dát si práci s přehledným rozřazováním, než pak denně trávit hodiny hledáním toho, či onoho papíru. Praktickým pomocníkem u stolu je nástěnka, či magnetická lišta.
Jaká je tedy základní premisa z níž je dobré vycházet, žijete-li v neustálém shonu a proto chcete mít svůj domov pohodlný a přesto nenáročný na úklid, opravy, rekonstrukce apod.? Jednoduché linie, množství solitérního nábytku s nímž je možné v případě potřeby hýbat, množství úložných prostor (od drátěných programů přes textilní či závěsné boxy, policové systémy, či klasický úložný nábytek), odolné a snadno udržovatelné materiály a především správné, důkladné plánování při zařizování interiéru. I když je pro vás čas cennou komoditou, obětujte pár minut a pro jakoukoliv novou věc, kterou si do bytu/domu pořídíte, důkladně vybírejte to správné místo.
Čtěte také:
– 5 tipů pro zkrášlení vašeho domova pomocí bílé barvy
– Stylové bydlení milovníka koček
– 5 tipů jak si zútulnit obývací pokoj
Text: Lucie Sýkorová
Foto: masterpieceng.org, shuttervoice.com, biznis style interior,interi0r-design.net, new-interiors-designs.blogspot.com,.designrumahku.com,homes-designing.org
Publikováno: 14. 4. 2011, Autor: