reklama

Akvarijní rybičky: Druhy vhodné pro začínající chovatele

Pořizujete si první akvárium? Zvolte akvarijní rybičky pro začínající chovatele, jako jsou paví očka, neonky, mečovky nebo halančíci. Už jste si vybrali?

Akvarijní rybičky pro začínající chovatele

Paví očko (Poecilia reticulata)

Živorodka duhová, známá též jako paví očko nebo gupka, je drobná sladkovodní až brakická paprskoploutvá ryba z čeledi živorodkovitých (Poeciliidae). Tyto rybky se mohou chovat samostatně, nepožírají svá mláďata a nepotřebují speciální vodu pro chov. Stačí jim malé akvárium s rostlinami a vodou o teplotě 24 °C. Většina chovatelů začíná s obyčejným pavím očkem. Jsou jednoduchá pro chov, přitom jsou úžasným genetickým materiálem pro šlechtění. Vrhy mláďat následují jeden za druhým a nemusí se dlouho čekat na výsledky křížení.

Paví očko (Poecilia reticulata)
Paví očko (Poecilia reticulata) (Zdroj: istockphoto.com)

Mečovky (Poecilia reticulata)

Barevně zajímavé jsou mečovky. Velmi oblíbené jsou červené mečovky (Xiphophorus hellerii "red"), známé jsou i černé nebo se zlatým leskem. Chovatel by neměl zapomenout, že mečovky jsou výbornými skokany, takže krycí sklo při jejich chovu je nutností. Jinak snadno přijdete o ty nejkrásnější kusy.

Mečovky (Poecilia reticulata)
Mečovky (Poecilia reticulata) (Zdroj: istockphoto.com)

Neonka obecná (Paracheirodon innesi)

Neonka obecná je asi nejpopulárnější akvarijní rybka, často známá také pod názvem tetra neonová. Tyto rybky patří k chovatelským skvostům. Jejich zářivý třpyt uchvátí snad každého. Neonky jsou tím pravým pro akvaristy, kteří milují nápadné druhy rybek. Pohybují se ve středních a spodních částech nádrže a díky jejich neonovým pruhům je lze jen velmi těžko přehlédnout. Neonky jsou podobně jako stejně velké hejnové rybky mírumilovné a nemají žádné velké nároky na prostor v nádrži. K ostatním rybkám se chovají velmi klidně.

Neonka obecná (Paracheirodon innesi)
Neonka obecná (Paracheirodon innesi) (Zdroj: istockphoto.com)

Halančík (Aphyosemion)

Častými obyvateli akvárií jsou i halančíci. Ti se chovají buď samostatně, nebo ve společenství s klidnějšími rybkami jiných čeledí. V každém případě se musí jednat o společenství ryb, které se navzájem neruší.


 

Publikováno: 15. 2. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce