Začínáte od nuly? Máme pro vás praktické a vkusné tipy, jak si zařídit úplně prázdný byt – místnost po místnosti.
1. I kdybyste si pořídili velký dům nebo třeba mezonetový byt 4+1, vždycky je lepší se zaměřit na jednu konkrétní místnost a postupně se přesouvat dál. Vhodný je například obývací pokoj spojený s kuchyní nebo ložnice. Záleží jen na vás.
2. Nenechte se ovlivnit designovými řadami nábytku, který vypadá, jako by jej vyráběli „přes kopírák“. Naopak! Pokud jste si ze svého původního domova přinesli nějaké ty zamilované kousky nábytku, kusový koberec, křeslo nebo třeba jen pár velkých květin a lampu, můžete jim okamžitě začít hledat nové místečko. Pozor si však dejte na to, abyste z nového domova nakonec neudělali opět ten starý.
3. Nezapomínejte na to, že nové bydlení je zkrátka zcela nový začátek a může se stát, že se vám začne líbit úplně odlišný design nebo styl bydlení, třeba i ze dne na den. Proto v tuto chvíli, kdy před sebou máte prázdnou místnost jako čisté plátno, volte raději celistvou barevnou plochu na stěny nežli tapety, samolepící dekorace a plakáty. Ani s nábytkem to nemá smysl přehánět. Vždycky se lépe přemísťují lehčí, nízké skříňky, než obří nábytková stěna.
4. Po stěhování a nákupech základního vybavení se možná netopíte v penězích, ale to není důvod ke smutku. Zapojte svou tvořivost a dejte vašemu novému domovu něco osobitého – třeba nějaký vlastní výtvor. Například židle v jídelně vůbec nemusí být stejné. Ať si je klidně jedna kovová, druhá z oprýskaného dřeva a další třeba zářivě rudá, lakovaná. Pokud na ně vlastnoručně našijete čalounění v jedné barvě, uděláte ze zprvu zdánlivého mish-mashe dokonalou designovou kolekci. Nebo si pořiďte roztřepené, textilní květiny, které najdete obvykle na dětských gumičkách do vlasů a přilepte je na stínítka lamp a pár na stěnu. Není nic snazšího.
5. Nekupujte to, co nepotřebujete a co nevíte, kam dát! A to platí nejen o nábytku, ale i o dekoracích. I když se vám bude např. dřevěná lakovaná komoda v čínském stylu líbit sebevíc, zvažte, zda ji budete mít kam umístit a jestli vám to za ty peníze stojí. Když se takto hlouběji zamyslíte nad každou věcí, ketrou budete vybírat, nakonec zjistíte, že vlastně není nutné kupovat moderní úložnou zásuvku pro vařečky, metly apod. i při když je třeba esteticky pěkná a není drahá. Možná vás totiž napadne, že byste mohli mít kuchyň s nádechem rustikálního stylu a všechny tyto „nástroje“ by vypadaly velmi romanticky v tom starém keramickém džbánu s popraskanou glazurou a modrými kytičkami po babičce. Budete se divit, kolik ušetříte a zároveň jak kreativně zařídíte váš nový domov.
Čtěte také:
6 tipů, jak dodat vašemu obýváku osobitý styl
Proměny obývacího pokoje – foto před a po
Interiérové proměny: před a po
Text: Lucie Sýkorová
Foto: shelterpop.com, usedcar-sale.com, pinterest.com, faqs.org, stylebydesigninteriors.com, living-happiness.com, simplediva.blogspot.com, hgtv.com, homedesignfind.com, handycrafuniqe.com,carpetix.com,superstock.co.uk, homegallerydesign.com
Publikováno: 29. 6. 2011, Autor: