Také každé ráno marně pátráte, jestli je venku opravdu tolik stupňů, kolik ukazuje váš stařičký teploměr za oknem? Sledujete stromy v dálce, abyste odhadli jak silný je asi vítr a rukou vystrčenou do chladivého rána zjišťujete, jestli prší dostatečně na deštník, nebo ho můžete oželet? Pak právě pro vás bude docela jistě neocenitelným pomocníkem moderní meteostanice.
Meteostanice je něco víc, než jen teploměr. K dostání jsou v různém provedení, vybírat můžete nejen z pestrých barev a typů, ale také podle údajů, které meteostanice dokáže zobrazit. Zcela běžné je měření venkovní i vnitřní teploty. Vnitřní teplotu měří stanice v místě, kde je umístěna, vnější pak tam, kam jste umístili čidlo. Pokud nechcete mít informace z venkovního čidla zkreslené, snažte se jej umístit na severní nebo západní stranu domu a v dostatečné vzdálenosti od okna a všech tepelných zdrojů, které by mohly informace o teplotě zkreslit. Kromě teploty máte k dispozici také grafické znázornění počasí. Snadno tak zjistíte, jestli vás v nejbližších hodinách čeká slunečné počasí nebo déšť. Standardním vybavením je i vlhkoměr a barometr. Zvláště podle atmosférického tlaku lze velmi dobře předpovídat počasí. Jeho vývoj u některých stanic až na tři dny dopředu zobrazí přístroj pomocí přehledného grafu. Pro ty, kteří netuší, jak tlak vyhodnotit, doplňujeme, že rychlý a náhlý pokles tlaku předpovídá náhlou změnu počasí k horšímu, hlavně v letních měsících při nenadálých výkyvech směrem dolů dochází k prudkým přeháňkám a bouřkám. Pokud má tlak vzrůstající tendenci, pak nás čeká slunečné počasí.
U těch nejdokonalejších meteostanic, které se řadí mezi profesionální a které jsou také o poznání dražší, než ty klasické, najdete mimo jiné i informaci o síle větru, množství očekávaných srážek, ale i o aktuálních fázích měsíce, nebo času západu či východu slunce. Takové přístroje už je možné propojit i s počítačem, ovšem pro běžné použití jsou zbytečně nákladné.
Všechny typy meteostanic jsou řízeny radiových signálem, nemusíte si tak dělat starosti s aktualizací, automaticky se vám bude přeřizovat čas a datum, jak při změně letního a zimního času, tak i po výpadku elektrického proudu či vybití baterií. Při koupi by vás kromě vzhledu a množství zobrazovaných informací měl zajímat také dosah. Volte raději takové přístroje, které mají mezi stanicí a čidlem dosah více jak třicet metrů. Mějte na paměti, že při přenášení signálu musí překonávat překážky v podobě oken, nábytku a stěn. Výběr na trhu je opravdu široký, pořídit si můžete mechanickou stanici, kterou snadno sbalíte na cesty, běžnou digitální, kterou postavíte kdekoliv v místnosti, ale i v luxusním dřevěném provedení s ozdobnými budíky barometru a vlhkoměru, jež může být krásným dárkem k jubileu. Pro milovníky designu jsou k dostání i aparáty s podsvíceným displejem.
Máte pocit, že nikdo a nic nedokáže přesně předpovědět počasí, natož taková malá skříňka umístěná u vás v obývacím pokoji? Pak vězte, že pokrok opravdu nezastavíte a že i domácí meteostanice vykazují až osmdesáti procentní přesnost.
Petra Martišková
Foto: techfresh.net, gadgetsin.com, binbin.net, windandweather.com, weatherstationshome.net
Publikováno: 13. 12. 2011, Autor: