Zimní měsíce jsou obdobím, kdy ať už se nám to líbí nebo ne, trávíme mnohem více času doma. A s námi i naše děti. Mnozí z nás si s nadšením oddychnou, že mají za sebou období prolézaček, nebezpečných houpaček a vůbec míst kdekoliv venku, kde se může dítěti přihodit něco zlého. Ale nenechte se mýlit, leckdy na ně doma číhá větší nebezpečí než venku.
Podle odborníků se totiž nejvíce dětských úrazů stává doma a nejen dětských, i dospělí mají mnohdy svůj byt jako jednu velkou nástrahu. Čeho se tedy vyvarovat, abyste se o své blízké nemuseli bát?
Otravy
Otrávit se děti nemusí pouze houbami, ale také léky, které spolykají v domnění, že jde o nové bonbony, proto mějte vždy na paměti, že lékárnička patří pod zámek, nebo alespoň na dostatečně vysoké místo, kam se dítě ani při sebevětší snaze nedokáže dostat. V žádném případě nepatří do koupelny ani kuchyně. Nebezpečné jsou prací prášky a aviváž, což je docela jistě běžná součást každé domácnosti. Při požití dochází k otravě, která se projevuje průjmem a podrážděním trávicího traktu. V případě, že se tak stalo, v žádném případě nevyvolávejte zvracení, protože prací prášek by mohl napěnit a mohlo by dojít k vdechnutí pěny. Pečlivě schovejte také všechny čističe na okna, desinfekční prostředky, ale i tablety do myčky. Při požití mohou všechny tyto přípravky poleptat sliznici, v horším případě může dojít k celkové otravě. Pozor i na parfémy, ty obsahují mimo jiné také alkohol. Z domova vyhoďte na zahradu i všechny herbicidy a insekticidy – přípravky, které jsou určené k hubení plevele či škůdců, jsou velmi jedovaté. Pokud je vaše dítě nedopatřením požije, ihned podejte černé uhlí a volejte lékaře. Mohou být životu nebezpečné. Svému dítěti můžete zachránit život už při nákupu. Kupujte pouze takové výrobky, které mají bezpečnostní uzávěr či pojistkuproti všetečným dětským ručičkám. Skladujte veškerou chemii v uzamykatelných skříňkách, nebo alespoň hodně vysoko. Nikdy nepřelévejte nebezpečné látky do nádob nebo lahví od nápojů či jídla. Dítě by si je mohlo snadno splést.
Velká inspirativní fotogalerie dětských pokojů
Popáleniny
I z obyčejné svíčky může dojít k pořádnému neštěstí, stačí, když jí dítě neopatrně sfoukne a svíčka mu zapálí vlasy. Ale stejným rizikem jsou i popáleniny z kontaktu s vařící plochou. Jednou z nejčastějších příčin popálení je opaření horkou tekutinou (horkým čajem, polévkou, kávou…) vždy proto hlídejte hrnek s horkou tekutinou ostřížím zrakem, stejně jako nainstalujte zábrany na kamna a varné desky tak, aby se k nim dítě nedostalo. Když už dojde k popálení, bez otálení postižené místo chlaďte ledovou vodou. Nikdy nepotírejte postižené místo olejem ani jinými krémy a mastičkami bez doporučení lékaře a v žádném případě nepropichujte vzniklé puchýře!
Pády
Nejen děti, ale mnozí dospělí už si vyzkoušeli, jak moc bolestivé jsou některé „domácí pády“. U dětí je to mnohem horší právě proto, že často dopadají z jakékoliv pozice na hlavu. Nejčastěji jde o pády z přebalovacích pultů, postelí, ale také schodů. U malých dětí a kojenců by měl vždy být dospělý dozor, nikdy nenechávejte dítě samotné, i když se ještě ani neotáčí, co když se mu to povede zrovna poprvé ve chvíli, kdy si pro něco odskočíte. Pokud máte v bytě schody, měly by být vždy opatřeny bezpečnostní zábranou s mechanismem, který dítě nedokáže otevřít. Dbejte také na správnou rozteč latěk u zábradlí. Nenechávejte žádné stoličky a židle, na které by se dítě mohlo vyšplhat u otevřených oken.
Voda, malé předměty a další nepřátelé
O tom, že se lze utopit i v malé vaničce nemusíme polemizovat. Přítomnost dospělého u koupání je tedy nutnou nezbytností. Pořiďte dítěti bezpečnostní sedačku do vany, která se připevní ke dnu vany a dítě je v ní bezpečně usazeno. Nepodceňujte ani protiskluzové podložky. A pozor dejte také na to, aby dítě nedosáhlo na kohoutky s vodou, mohlo by se opařit. Dalším velkým nebezpečím, které na děti doma čeká, jsou malé předměty. Především děti ve věku do tří let mají tendenci všechno ochutnávat, u malých předmětů by mohlo snadno dojít k vdechnutí. Pozor i na volně položené kabelky a aktovky, děti v nich rády hledají „poklady“ a mnohé z nich by jim mohly pořádně ublížit.
Text: Petra Martišková
Foto: lexleeskids.org, ica-jo.com, education.scholastic.co.uk, parents-world.blogspot.com, silive.com, silive.com, strong-families.org
Publikováno: 12. 1. 2012, Autor: