Nevlídné počasí a zima, která četností srážek připomínala spíše podzim, se v mnohých domovech podepsala nejen větší potřebou vytápění, ale také všudypřítomnou vlhkostí. A vlhkost je slovo, při kterém se většině z nás ježí chloupky po celém těle.
A není divu, protože vlhkost v bytě nebo domě je nejen obtížné zlikvidovat, ale také nesvědčí ani v nejmenším našemu zdraví. Vlhkost totiž náramně vyhovuje plísním, které se pak nekontrolovatelně rozrůstají. V domě s přílišnou vlhkostí mohou především děti a starší lidé trpět častými nachlazeními nebo trvalou rýmou. Negativní dopad má vlhkost samozřejmě i na vybavení našich domovů. Kromě již zmíněné plísně, která ničí nábytek, tapety nebo knihy, může dojít ke kroucení dřevěného nábytku, ale třeba i dveří, poznáte jí také na zvlněných kobercích nebo linu.
Než se pustíte do razantních řešení, měli byste vždy najít příčinu přílišné vlhkosti a tu se snažit odstranit, jedině tak bude váš boj s ní úspěšný a hlavně trvalý. Nejčastěji se setkáte s nedostatečným větráním, v domech je pak největším problém špatná izolace. Velmi často se vlhkost začne objevovat ve starých rodinných domech, kde si lidé vyměnili stará prodyšná okna za hermeticky uzavřená plastová. Dům tak přestane dýchat a pocení oken je na světě. Řešením je dostatečné zateplení domu, pokud to není ve vašich možnostech, pak alespoň velmi často větrejte. Větrání by mělo být krátké, ale intenzivní a to i v zimních obdobích, kdy nás to svádí se doma zavírat před mrazem. V místnostech, kde nemáte okna, třeba v koupelnách nainstalujte větráky, které vám s cirkulací vzduchu pomohou.
V kuchyních se naučte používat digestoř, která dokáže odtáhnout přebytečné páry. Nainstalujte si domů měřiče vlhkosti – vlhkoměry, které vás na zvýšené množství vody v bytě upozorní a vy tak můžete začít hned jednat. Pořídit si můžete také pohlcovač vlhkosti. Malý pro domácí použití a úplně nejjednodušší funguje na principu malého přístroje, do nějž vložíte tabletu na pohlcování vlhkosti. Tablety mívají strukturu malých krystalků, které do sebe dokážou absorbovat přebytečnou vlhkost a přeměnit jí na roztok, který zůstává zachycen v nádržce, tu pak stačí jen vyprázdnit. Tento malý přístroj můžete umístit na okno, dbejte však bezpečnostních pokynů výrobce, neměl by v žádném případě být v dosahu všetečných dětských ruček nebo domácích mazlíčků. Pro správnou funkci je také nutné držet jej dále od topení nebo kamen. Jedna tableta by měla vydržet jeden až dva měsíce. Přístroj pořídíte za cenu zhruba necelých tří set korun, což vám neudělá ani díru do domácího rozpočtu.
Podstatně dražším řešením vlhkosti jsou odvlhčovače, nebo chcete-li vysoušeče, kterých je na trhu k dostání také celá řada. Jejich využití je skutečně široké. Vysoušet s nimi můžete kromě domova, také zdivo při stavbě domu, sklepy nebo vinné sklípky, chaty a chalupy po dlouhé zimě nebo prostě jen vlhký byt. Pro vysoušení na stavbách oceníte spíše profesionální přístroje, které velmi často fungují na naftu, a při jejich používání je nezbytně nutné dostatečné větrání. Pro použití v obydleném domě či bytě se příliš nehodí, stejně jako vysoušeče plynové. Domů si raději pořiďte elektrický přístroj. V obchodě bude odborníka také zajímat, jak velké prostory hodláte vysoušet, i zda chcete zároveň s vysoušením vzduch také čistit. Vysoušeče fungují na principu odvodu vlhkosti z místnosti do přístroje, kde se vysráží a jako kapalinu jí poté zachytí sběrná nádrž. Suchý vzduch se potom vrací zpět do místnosti. V závislosti na velikosti vysoušeče a výkonu můžete vysušit třeba i osmdesát litrů za jediný den. Malé domácí přístroje pořídíte od zhruba čtyř tisíc korun. Za profesionální pak zaplatíte i více jak padesát tisíc.
Nechce se vám do vysoušení investovat? Pak i pro vás existuje řešení, najměte si firmu, která tyto služby nabízí a na našem trhu jich je celkem dobrý výběr. Některé z nich vám přijedou samy zařízení nainstalovat, jiné vám jej za poplatek půjčí.
Petra Martišková
Foto: dogblog.finchester.org, airandwatercentre.com, diylife.com, familyhandyman.com, ideasforroom.com
Publikováno: 1. 2. 2012, Autor: