reklama

Saluki: Starobylé plemeno, které mívalo vyšší cenu než velbloud

Saluki, saluka nebo také perský chrt, to jsou názvy pro velmi staré chrtí plemeno, které má zvláštní, výsadní postavení mezi psy. Milovali ho už staří Egypťané, ale dodnes se saluki lidem tak úplně nepodrobují. Otrocká oddanost není nic pro ně.

Saluki: Psí plemeno se špatným čichem a skvělým zrakem

Saluki pochází z Persie, Sýrie a Přední Asie. Je jedním z nejstarších domestikovaných plemen psů. Z vykopávek jsou známi už 7–6 tisíc let před naším letopočtem. Byli využívání jako lovečtí psi už více než 3 tisíce let před naším letopočtem egyptskými faraony. Tito psi se prý neprodávali, pouze darovávali a takový dar byl projevem nejvyšší úcty. Jednu takovou fenu prý dokonce daroval král Šalamoun královně ze Sáby. Psi tohoto plemene mívali dokonce mnohdy vyšší cenu než špičkový kůň či velbloud.

Povaha saluki není jednoduchá, je to pes absolutně nezávislý, těžko ovladatelný a impulzivní
Povaha saluki není jednoduchá, je to pes absolutně nezávislý, těžko ovladatelný a impulzivní (Zdroj: istockphoto.com)

První psi plemene saluki byli dovezeni do Anglie v roce 1840 a roku 1923 byl sepsán první standard plemene.

Povaha saluki není jednoduchá. Je to pes absolutně nezávislý, těžko ovladatelný a impulzivní. Alespoň základní výcvik vyžaduje od chovatele velkou zkušenost a trpělivost. Poslušnosti se ale od saluki většinou stejně nedočká. Velmi problematické je i venčení psa bez vodítka. Jakmile saluki zahlédne cokoli v pohybu, rozběhne se. Na přivolání málokdy reaguje. Na druhou stranu jsou to psi přítulní, ale pouze ke své rodině. Cizích lidí ani psů si většinou vůbec nevšímá, nezajímají ho. Miluje děti a ty ze své rodiny si velmi ostražitě hlídá.

Je zajímavé, že saluki mají velmi špatný čich, a dokonce i sluch, orientují se zrakem
Je zajímavé, že saluki mají velmi špatný čich, a dokonce i sluch, orientují se zrakem (Zdroj: istockphoto.com)

Je zajímavé, že saluki mají velmi špatný čich, a dokonce i sluch, orientují se zrakem. Jsou to neskutečně rychlí běžci, houževnatí a vytrvalí. Velmi často se využívají v chrtích závodech.

Saluki mohou být krátkosrsté i dlouhosrsté
Saluki mohou být krátkosrsté i dlouhosrsté (Zdroj: istockphoto.com)

Saluki mohou být krátkosrsté i dlouhosrsté. Dlouhosrstá, častější varianta má dlouhou hedvábnou srst s podsadou. Jsou přípustné všechny barvy a barevné kombinace.

Toto plemeno dorůstá do kohoutkové výšky 71 cm, váží 14–25 kg.

Publikováno: 11. 2. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce