Letní počasí v posledních letech je pořádně proměnlivé, studené a deštivé dny střídají dny horké, kdy se vzduch jen tetelí a my marně hledáme místo, kam se před neodbytnými slunečními paprsky schovat. Jednoduchou a cenově nenáročnou alternativou jsou bezesporu slunečníky.
Jejich obliba vzrůstá každým rokem spolu s tím, jak se výrobci předhánějí v jejich co nejkomfortnějším provedení. A není divu. Slunečníky dokážou navodit příjemný stín nejen na zahradách a terasách, ale také na balkonech a navíc jsou cenově dostupné.
Volte kvalitu
Aby slunečník plnil správně svou funkci, je potřeba sáhnout po kvalitě. Renomovaní výrobci nabízejí kvalitní látky, které jsou stálobarevné, odolně proti oděru i vodě. Kvalitní slunečník by měl mít na štítku vyznačený UV faktor, který vás ochrání před nebezpečným slunečním zářením.
Slunečníky můžete vybírat z opravdu nepřeberného množství nejrůznějších tvarů ať už kulaté, čtvercové, obdélníkové či víceúhelníkové. Ty nejlevnější pořídíte od tří set korun a jsou tvořeny jednoduchou konstrukcí z trubek, kterou lze naklánět a jejíž životnost se pohybuje někde kolem tří let. Nejsou však vybaveny stojanem. Ten si buď musíte dokoupit, nebo slunečník jednoduše zapíchnout do trávy na zahradě. Tento typ slunečníků musíte vždy před větrem i deštěm schovat, protože nejsou odolné. Dražší slunečníky nabízejí podstatně větší odolnost a také bývají jejich součástí stojany, do nichž slunečník pohodlně umístíte i na terase nebo na balkoně.
Na balkony a terasy využijete spíše slunečníky menších rozměrů, naopak na zahrady si můžete dovolit velkoplošné, které dokážou zakrýt nejen sezení, ale také bazén nebo terasu. Tyto slunečníky se instalují na celou sezonu, většinou se nepočítá s tím, že se budou pravidelně sklízet, měly by proto mít pevnou a stabilní konstrukci, která nepodlehne prvnímu většímu větru. Ta bývá buď kovová z nerezu, nebo dřevěná, vyrobená z kvalitních exotických dřevin, které nepodléhají povětrnostním vlivům. Volte impregnované nebo laminované tkaniny.
Nepodléhejte módním trendům a raději než po slunečníku s puntíky nebo vojenským maskáčem sáhněte po nenápadné barvě, která bude ladit s okolním prostředím a bude se vám líbit dlouhé roky. Zajímejte se také o kvalitu stojanu. Ten by měl zajistit absolutní stabilitu slunečníku. U malých slunečníků si vystačíte s plastovým, plným vody nebo písku, ovšem u větších slunečníků volte raději beton nebo pevnou ocel. Pro opravdové požitkáře jsou k dispozici podstavce pojízdné, které vám umožní snadnou manipulaci i s velkým slunečníkem. Dopřát si můžete také komfort v podobě slunečníku s osvětlením, nebo s dálkovým ovládáním.
Petra Martišková
Foto: roadtomandalay.com, trendir.com, hugeumbrellas.com,
Publikováno: 10. 7. 2012, Autor: