Dřevo člověk používá od nepaměti a metody jeho opracování jsou známé tisíce let, ale i v současnosti by se bez něho truhláři a architekti těžko obešli. Místo desek z masivu se však dnes používají spíše levnější MDFky, dřevotřísky nebo překližky. Tento tří dílný seriál je určen právě těm, kdo si nejsou úplně jistí, co si mají pod těmito názvy představit.
V praxi se těmto materiálů říká „kompozitní dřevo“. Kompozitní dřevo není vytvořeno pouze z jednoho kusu, ale naopak je vyrobeno z mnoha dřevěných částic (ať už drobných vláken nebo větších hranolů), které jsou navzájem spojeny různými lepidly nebo pryskyřicemi. Nejedná se však o nějaké podřadné materiály. Naopak! Jejich předností je nejen cena a ekologičnost (k jejich výrobě se totiž používá hlavně dřevěný odpad jako piliny a odřezky), ale hlavně se u nich díky přesnému postupu výroby lépe dosahuje stálých vlastností. V dnešním článku bude řeč o kompozitním dřevunejstarším a nejpoužívanějším.
Dřevo v interiéru: inspirativní fotogalerie
Nejstarším kompozitním materiálem je bezesporu spárovka, kterou znali již starověcí Egypťané. Tvoří ji množství dřevěných hranolů, které jsou navzájem slepeny, a protože tyto desky vypadají opravdu hezky i bez povrchových úprav a mají obdobné vlastnosti jako rostlé dřevo, používá se spárovka místo masivu pro výrobu desek stolů, kuchyňských linek nebo například postelí a skříní.
Naopak nejrozšířenější a nejpoužívanější kompozit na světě je – dřevotříska (DTD). Je to asi 70 let starý materiál tvořený lisovanými třískami z dřevěného odpadu s příměsí lepidla. Nejčastěji bývá deska třívrstvá s jemnými třískami na povrchu a většími v jádru. Je to nejlevnější aglomerovaný materiál, ale pohledově není hezký a je náchylný vůči vlhkosti. V surovém stavu se nejčastěji používá na neviditelné části čalouněného nábytku, laminované desky pak na výrobu nábytku kuchyňského a koupelnového.
Interiérové dveře – inspirativní fotogalerie
Text: Ondřej Kyjánek
Foto: made-in-china.com, viesve.it
Publikováno: 27. 8. 2012, Autor: