V minulém díle byla řeč o kompozitním dřevu všeobecně a o dvou typických zástupcích – dřevotřísce a spárovce. V tomto článku si povíme něco o překližkách a o speciální „dřevotřísce“ OSB, která má podobné vlastnosti jako překližka, ale je výrazně levnější.
Překližka (PDP) je bezesporu jedním z nejznámějších kompozitních dřev. Vznikla někdy ve druhé polovině 19. století a dodnes se hojně používá ve stavebnictví a nábytkářském průmyslu. Vyrábí se lepením několika dřevěných dýh, které se na sebe kladou kolmo léty, aby se dosáhlo co nejlepších vlastností. Výhodou jsou její skvělé mechanické vlastnosti stejné ve všech směrech a na pohled hezký povrch velice podobný masivu, její nevýhodou je poněkud vyšší cena.
Speciální druh překližky je laťovka. Laťovku tvoří jádro s dlouhých latěk, které jsou opláštěny dýhou. Nemá tak dobré mechanické vlastnosti jako překližka, ale je lehčí, levnější a na první pohled od překližky k nerozeznání (má stejný povrch). Dříve se používaly laťovky na pohledové části nábytku, ale dnes je postupně vytlačují MDFky a jiné dřevovláknité desky.
Dřevo v interiéru: inspirativní fotogalerie
OSB je zkratkou z anglického „Oriented Strand Board“ (v češtině „deska z orientovaných plochých třísek“). Vznikla v USA jako levnější náhrada stavební překližky a odtud se rychle rozšířila do zbytku světa. Jedná se zpravidla o třívrstvou desku tvořenou dlouhými dřevěnými plochými třískami (je to v podstatě dřevotříska), které jsou spojeny umělou pryskyřicí. Vrstvy třísek jsou na sebe kladeny kolmo (první a třetí vrstva podélně, střed příčně – podobně jako překližka) a to desce zajišťuje dobrou pevnost a tuhost. Vzhledem ke své nízké ceně a dobrým mechanickým vlastnostem se OSB desky využívají s výhodou jako stavební materiál pro dřevostavby místo drahé překližky, ale lze je použít i pro výrobu nábytku nebo lehkých interiérových příček.
Interiérové dveře – inspirativní fotogalerie
První díl našeho seriálu najdete v článku Dřevo v interiéru – naučte se v něm vyznat!
Text: Ondřej Kyjánek
Foto: made-in-china.com, rolustudio.com, digsdigs.com
Publikováno: 3. 9. 2012, Autor: