reklama

Rady pro nákup obkladových materiálů

Malá znalost problematiky nás bohužel při nákupu obkladů může zásadně ovlivnit. Nákup obkladového materiálu pro většinu z nás není žádnou rutinou, ale pouze příležitostnou událostí. Proto jsme jistě rádi, pokud nám někdo v pravou chvíli dobře poradí. Pouze málo věcí v domě či bytě má takovou trvanlivost, že vydrží i po několik generací. Již pro tuto skutečnost je potřeba vše dobře zvážit.

Vědomí, že nákup obkladů zásadně ovlivní kvalitu a estetický dojem našeho bydlení i na desítky let dopředu, posouvá výběr a nákup obkladových materiálů do kategorie nesnadných úkolů. Dnes se tedy podíváme na obklady trochu jinak- z hlediska nákupu.

Stylové obklady v kuchyni mohou být i z nerezu, obklady do ložnice z kamene anebo proč si třeba nepořídit zrcadlové obklady? To vše je možné, právě proto musíme začít tím, kam jsou tyto obkladové materiály určeny. To je nejdůležitějším krokem při vlastním výběru. Zvažujeme design, možnost kombinací, užitné vlastnosti a vhodnost do určitých prostor.

Jestliže se rozhodneme kupovat obklady pouze na základě prolistování některého z dostupných katalogů, může to být velmi ošidné. Vždy je lepší před nákupem navštívit některou z vybraných vzorkoven či prodejen, kde jsou obvykle ve velkém množství realizovány ukázkové návrhy.

Rady pro nákup obkladových materiálů
i (Zdroj: archiv redakce)
Rady pro nákup obkladových materiálů

Při vlastním nákupu je potřeba myslet i na materiálové rezervy, nakupujeme tedy vždy o 10 až 15% materiálu více na potřebné prořezy a rezervu, pro případ nehody, ztráty či rozbití. Rezervy lze využít i později k následné opravě obkladu anebo při jeho poškození při stavebních pracích.  Nikdy není na škodu vědět, zda prodejna bude schopna dodat další materiál stejného druhu.

Seriozní prodejce vám jistě rád a ochotně sdělí, cenu, termín dodání, délku záruky a případnou možnost reklamace. Pokud však v těchto ohledech máte pochybnosti, obraťte se na jinou prodejnu, dnes je jich již pestrý výběr.

U podlahových dlaždic je třeba sledovat i povrchovou úpravu, otěr a protiskluz. Odolnost proti otěru se zvyšuje s narůstajícím číslem. Tedy: 1 je nejslabší odolnost a 5 je odolnost proti otěru povrchové vrstvy dlaždice nejvyšší.  Pro běžné kuchyně či koupelny postačí stupeň č. 3, v případech bazénů je potřeba použít dlažby s protiskluzným povrchem.  Zde je lépe nechat volbu na doporučení odborníka.

Rady pro nákup obkladových materiálů
i (Zdroj: archiv redakce)
Rady pro nákup obkladových materiálů

Neopomenutelná je i nasákavost, která výrazně ovlivňuje mrazuvzdornost výrobků. U obkladaček v interiérech obvykle není nutné toto řešit, avšak je to důležité pro dlaždice, kde je mrazuvzdornost žádoucí.  Maximální nasákavost běžných mrazuvzdorných glazovaných dlaždic by měla být max. 3 %.  Pro exteriérové dlaždice je dobré zvolit typy s velmi nízkou nasákavostí, tedy i nižší než 0,5%.

Kamenné obklady: Velká inspirtivní  fotogalerie.

Rady pro nákup obkladových materiálů
Rady pro nákup obkladových materiálů (Zdroj: )
Rady pro nákup obkladových materiálů
Rady pro nákup obkladových materiálů (Zdroj: )
Rady pro nákup obkladových materiálů
Rady pro nákup obkladových materiálů (Zdroj: )

Dobré je zvážit i barvu střepu. Rozumí se tím barevnost hmoty, ze které je střep obkladu vyroben. Střep je zpravidla na povrchu pokryt glazurou, takže se často tento parametr podceňuje. Stačí však, dojde-li v hotovém obkladu k odštípnutí této glazury a pak je jasné, že tmavý červený střep bude z plochy vystupovat mnohem výrazněji než například střep bílý. V tomto případě jednoznačně platí, že bílý střep je sázkou na kvalitu a jistotu.  Soulad střepu s glazurou je tedy také důležitým technickým parametrem.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: dextile.net, merchantcircle.com, yellowpages.com.au, greathomeinterior.com, prosandtilefloors.com, homeklondike.com, fs-junjing.com, diytrade.com, homedecorgallery.net

Publikováno: 5. 10. 2012, Autor: