reklama

Máme malý byt – jak na to?

Ať už jsou důvody bydlení v malém bytě jakékoliv, není nutné propadat pesimismu. Pokud se podíváme kolem sebe jinýma očima, objevíme nové, dříve netušené možnosti. Podívejte se s námi na některé tipy, jak plně využít potenciál možností v jakémkoli bytě. Zkrátka jak žít pohodlně i na malé ploše.

Postup při návrhu malého a přitom útulného příbytku
Velice často nacházíme zdroj inovace ve schopnosti poradit si s určitým úkolem jiným, ne zcela běžným způsobem. Byty a domy jsme vždy poměřovali v metrech čtverečních a připadalo nám to v pořádku. Stačí se ale zamyslet nad prostorem svého bytu komplexněji a rázem se posuneme směrem k výrazně efektivnějšímu využití dostupného místa. V tomto úhlu pohledu se více zaměřujeme na stěny, které byly až do dnešních dnů většinou skrytým zdrojem neomezených možností. Takže nyní již nepřemýšlíme, jak si poradíme s pár metry čtverečními podlahové plochy, nyní máme k dispozici vedle podlahy i všechny čtyři stěny a samozřejmě také strop.

Jak tedy postupovat, abychom i z malého bytu vytvořili pohodlný příbytek? Jednoduše, stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel a vaše řešení bude dokonalé.

Pravidlo č. 1: Plánování
Základní podmínkou úspěchu je plánování. Začněte tím, že si nakreslíte, jak váš dům či byt vypadá a představte si, jak v něm budete chtít žít a pracovat. Myslete na něj jako na celek, nemyslete na jednotlivé pokoje. Berte v úvahu i spojovací cesty a pořadí, ve kterém jednotlivé činnosti provádíte. Odpovězte si na otázku, kde je „skutečný střed“ vaší domácnosti, které činnosti budete vykonávat často, a potřebujete tak mít pracovní prostory vždy „po ruce“, a které mohou být naopak vzdálené? Je dost dobře možné, že i změníte svůj původní názor a místnostem přidělíte jiný účel. Ale nechte si pro své rozhodování i dostatečný čas, dobré plánování nelze zvládnout za večer a je možné, že ty nejlepší nápady teprve přijdou.

Máme malý byt – jak na to?
Máme malý byt – jak na to? (Zdroj: )
Máme malý byt – jak na to?
Máme malý byt – jak na to? (Zdroj: )
Máme malý byt – jak na to?
Máme malý byt – jak na to? (Zdroj: )
Máme malý byt – jak na to?
Máme malý byt – jak na to? (Zdroj: archiv redakce)

Pravidlo č. 2: Nezapomínejte na stěny
Detailně si rozkreslete každý centimetr vašeho bytu či domu, včetně vstupní haly, chodeb, toalet apod. Zjistěte rozměry místnosti – plochu, výšku stropu, výšku od dveří ke stropu,od podlahy k oknu apod. Teprve s těmito rozměry jste vyzbrojeni do boje ve všech směrech!

Pravidlo č. 3: Hledejte místo
Praktické a chytré řešení úložných prostor je základním kamenem dobře zorganizované domácnosti, ve které se pak jejím členům také dobře žije a bydlí. Otázka úložných prostor je důležitá v jakémkoli bytě, ať už máte místa málo či hodně. Při plánování úložných prostor velmi pomáhá udělat si seznam věcí, které potřebujeme ukládat a také si dobře rozmyslet, jak často je budeme potřebovat. Na základě těchto potřeb můžeme začít zvažovat nejideálnější podobu úložných prostor. V úvahu bereme kapacitu, dostupnost a v neposlední řadě také míru nepořádku. Při plánování úložných prostor nezapomeňte na skryté rezervy, jakými může být např. místo pod postelí nebo nad šatní skříní. Pamatujte na to, že hledáme řešení, které nám uvolní část podlahové plochy.

Pravidlo č. 4: Svůj nákres si vezměte s sebou
Když se vydáte na nákup nábytku, nezapomeňte si svůj nákres vzít s sebou. Když pak v obchodě uvidíte něco zajímavého, bude velice jednoduché zkontrolovat si, zda toto řešení zapadá do vaší koncepce.

V druhé části si uvedeme několik tipů, kterými se můžete nechat inspirovat při plánování interiéru vašeho bytu.

Čím menší byt máte, tím je pro vás důležitější volná podlahová plocha. Nezapomínejte tedy při plánování na využití výšek a stavte nábytek do několika úrovní na sebe.

Úspora místa se neobejde bez úložných prostor a organizace. Ukládejte své věci podle toho, jak často je potřebujete. Ty, které potřebujete nejčastěji, si samozřejmě nechte na snadno přístupných místech.

Máme malý byt – jak na to?
i (Zdroj: archiv redakce)
Máme malý byt – jak na to?

Vytvořte si pokoj v pokoji. Rozdělte si prostor dle aktivit a pohrejte si s možností dvojí funkce nebo možnosti střídání funkcí jedné místnosti.(Např. obývací pokoj s rozkládací sedačkou jednoduše každý večer proměníte v pohodlnou ložnici.)

Využijte prostory, které se běžně nevyužívají, nebo na které se obvykle zapomíná (dveře/strop, pod postelemi, pod stolem, na šatní skříni, pod poličkou, za dveřmi, na dveřích apod.).

Vtipným řešením nedostatku místa může být i multifunkční nábytková sestava, táhnoucí se z jednoho rohu do druhého nebo od podlahy ke stropu (vlastně cosi jako nová stěna), které může ukrýt třeba malou domácí pracovnu.

Nastavte na sebe úložné prostory a police a vytvořte si tak určitý druh visuté skříňky. Máte-li možnost, sáhněte po visacích lampách místo stojacích, i tak uvolníte trochu cenné podlahové plochy.

Hrajte si s barvami a zrcadly, tak můžete jednoduše opticky zvětšit prostor. Nicméně se snažte přidržet se jedné barvy nábytku.

Nástěnné prvky, které chcete pokládat na sebe, uspořádejte tak, abyste vrchní část prvního prvku mohli použít jako polici.

Využívejte mobilní a multifunkční nábytek, který se snadno přemisťuje.

Vyvarujte se elektronického vybavení, které je příliš tmavé, těžké a velké. Na malé ploše či v kompakní stěně by působilo příliš masivně.

 

Markéta Myšková
Foto:freshome.com,idesignarch.com, marvelbuilding.com, blog.grantblakeman.com, blackbathroom.net, dekrisdesign.com, interiordesignforhouses.com

 

 

Publikováno: 28. 11. 2012, Autor: