Na začátku každé nové sezony, kdy budeme terasy opět denně využívat, je dobré provést jejich kontrolu, a to poměrně kritickým pohledem. Zkontrolovat nosnost terasy, usazení dlaždic, případně odstranit přes zimu vzniklé vady a celkově promyslet, co by se dalo letos na terase vylepšit, to vše se uživateli mnohonásobně vyplatí.
Závady teras nebývají bohužel pouze estetického rázu, ale více či méně ovlivňují i funkčnost těchto ploch. Aby pohyb na nich a v jejich okolí byl bezpečný, je třeba zajistit celkovou statiku teras a nezanechat bez povšimnutí závady, které by mohly negativně ovlivnit jejich použitelnost. Zvláště pokud terasa vznikala svépomocí, může být pravděpodobnost výskytu vad poněkud vyšší.
Uvolnění palubek nebo dlaždic může způsobit zakopávání, zadržování vody v prohlubních terasy hrozí uhníváním částí dřeva, a pokud jsou palubky náchylné k praskání, mohou způsobovat zadření třísky, zvláště v letních měsících, kdy na terase chodíme bosky.
Podívejme se tedy zblízka na některé typy vad a rovnou si představme způsoby jejich odstranění.
U dřevěných teras patří k nejčastějším závadám prohýbání palubek při jejich zatížení. To znamená, že nosné hranoly jsou buďto příliš daleko od sebe anebo jsme na konstrukci terasy použili palubky příliš tenké. V obou případech se jako řešení nabízí umístění dalšího hranolu mezi dva stávající hranoly a ten posléze velmi pečlivě přišroubovat. Tím je dosaženo takzvaného příčného rozložení zátěže. Tento efekt způsobí bodové rozložení zátěže přes přídavný hranol na ostatní palubky.
Jestliže jsme při kontrole zjistili, že se voda hromadí v prohlubních terasy a za následek to má hnilobu vznikající u šroubů a na řezné hraně dřeva, mohlo k tomu dojít přílišným utažením šroubů. Řešením je v tomto případě uvolnění a vyšroubování šroubu, odvrtání otvoru a jeho uzavření dřevěnou zátkou. Nový šroub se pak umístí do vzdálenosti 2 cm od původního. Hnilobu může spustit ale i nechráněné čelní dřevo. Zde je pak jediným řešením ošetření terasy příslušným ošetřujícím přípravkem.
Uvolňují-li se palubky od nosné konstrukce, může to být způsobeno nevhodnou kombinací dřevěných materiálů. Na palubky a stejně tak i na nosnou konstrukci je zásadně nutné použít vždy stejný typ dřeva. Řešením v tomto případě je umístit vedle každého nosného hranolu další ze správného druhu dřeva. Poté povolit staré vruty a nově vložené hranoly dobře přišroubovat.
Může se také stát, že konce palubek praskají a hrozí tedy zakopávání či zadření třísky. Pokud jsou dřevěná prkna pouze impregnovaná, praskliny předznamenávají vstupní brány vlhkosti a plísní. Může se uvnitř usídlit dokonce i dřevokazný hmyz. Příčin může být bohužel mnoho. Jednou z nich je nedostatečné vysušení dřeva před použitím. Další příčinou způsobující tento problém je například volba dřeva. Některé dřeviny, jako bangkirai apod. jsou k praskání velmi náchylné. Prasklá prkna bude zapotřebí vyměnit v případě, že byla naolejována, jelikož tak by lepidlo nepřilnulo. Pokud však olej použit nebyl a palubky byly pouze impregnované, lze v případě prasklin použít vodostálý klíh na bázi polyuretanu a prasklinu ve dřevě sklížit.
Často se na dlážděných terasách objevují skvrny z řas anebo obrysy z vodního kamene, které vznikly zaléváním květin umístěných na terasách v květináčích a jiných nádobách. Takováto vada nepředstavuje vážné ohrožení povrchu terasy, řadí se k pouhým vadám na kráse. Velmi účinným a zároveň snadno dostupným prostředkem k jejich odstranění je uhličitan sodný (soda). Naneste jej na skvrny a nechejte dostatečně dlouho působit, jejich odstranění by pak mělo být již velmi snadné. Nejlépe to lze realizovat za použití dostatečného množství vody a vysokotlakého čističe.
Možnou závadou, kterou spatříme na své terase je také bortění dlaždic. Jednoznačnou příčinou, která tento jev způsobuje je pokles nosného písečného pole anebo štěrkového lože. Nápravu lze sjednat jedině kompletním vyjmutím dlažby, doplněním písku na tloušťku nejméně 10 cm, tak aby v něm dlaždice seděly stabilně a vše následně dostatečně zhutnit. Poté je nutné stažení do roviny pomocí rovné latě anebo zednického pravítka.
Na závěr se ještě věnujme alespoň krátce zarůstající m spárám mezi dlaždicemi. Jakmile totiž přestávají být kameny nebo dlaždice terasy takzvaně intaktní, začnou se v nich zabydlovat rostliny. Spárovací písek se v tomto případě časem zřejmě vymyl, a tak bude nutné pořídit kachličkám nové spáry. Zakupte tedy patřičné množství spárovací malty anebo zpevňovací hmoty na spáry a obnovte je. Jmenované prostředky pořídíte ve stavebninách. Důležité je v tomto případě zpevnit písek ve spárách pomocí plastové disperze. Voda může klidně i dále protékat skrz spáry.
Snad tyto rady přispěly k tomu, abyste na svých terasách mohli v nadcházející jarní a letní sezóně trávit příjemné dny spojené s relaxací například s knihou v ruce a příjemně vychlazeným nápojem na stole.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: hb-travauxpublics.com, storage.canalblog.com, huetbois.be, bois-et-parquets.com, zohargev.com, capetowndecking.co.za, sgbs.fr, djsl-bois.fr, communaute.leroymerlin.fr, homeklondike.com, gardenhomeplans.com, livinais.com, homedcr.com, genie-backyard-patio.com, hometrendesign.com, arneogtullen.blogspot.com, onarchitecturesite.com, top-interior-design.com, hometrendesign.com, theluxhome.com, digsdigs.com, hahoy.com, mosaichouse.com, decoration-ideas.org, urbanwood.be, pavedeck.com, bs2h.com, b-klik.si, designrulz.com, ihomee.com, homenix.com, freshpalace.com, aplast-windows.com, poolandpatio.about.com, dallasoutdoorkitchens.com, rioamapas.com.mx, woodenlandscapes.co.uk, landscapegardeningedinburgh.co.uk, renovatioservice.com, buildingcontractorscoventry.co.uk, gardenchic.co.uk, deckingnetwork.com
Publikováno: 9. 4. 2013, Autor: