V kuchyni se chceme obvykle předvést, co dokážeme, že se umíme ohánět a vařit jako profesionálové. Bez ostrých kvalitních nožů však nikdy jako profesionálové v kuchyni vypadat nebudeme. Kvalitní nůž je totiž prvním předpokladem úspěšného vaření.
Pokud už vaše kuchyňské nože s konečnou platností dosloužily anebo vybavujete novou kuchyň a pořizujte si nože zbrusu nové, je dobré, abyste si všímali především použitého materiálu, dále zpracování střenky a také jejího tvaru. Nůž by měl být vyroben z kvalitní oceli. Rozhodně by se neměl ohýbat. Současným velkým hitem jsou nože z damašské oceli. Ta se dříve využívala k výrobě mečů.
Střenka už pak může být plastová, kovová anebo dřevěná. U celokovové spatřujeme největší výhodu v tom, že se pod ním neudržují žádné nečistoty. Většinou vybíráme nože také podle toho, jak nám padnou do ruky. Při tomto způsobu výběru nože berte však ohled i na jejich přilnavost v případě, že jsou nože například mokré anebo máte mastné ruce. To vše práci s nimi potom také ovlivní.
Zaměříme-li se na cenu nožů, rozhodující bude, zda pořizujete nože pro profesionální či pouze domácí využití. Dále záleží na tom, jaké materiály preferujete vy osobně, jaký druh nože potřebujete a ještě třeba nemáte a také jaký výrobce nožů je vašim favoritem. Kvalitní nůž pro domácnost vás vyjde od 200 Kč, zatímco v sortimentu profesionálního nářadí budete moci vybírat až od částek 1000 Kč a výše.
Pro všechny účely v domácnosti můžete využít takzvaný nůž dranžírovací čili porcovací. Takovéto nože mají silnější ostří a vysokou odolnost. Rádi a často jíte ryby, pak pro vás bude vhodnou volbou nůž filetovací aneb filírovací. Oceníte ho nejen při zpracování ryb, také při vykosťování masa a při porcování drůbeže a hotových pečení. Tento nůž má dokonale hladkou čepel, jež dokáže přesně sledovat kontury krájeného masa. Dalším druhem nožů jsou takzvané nože špikovací vhodné pro úpravu zeleniny a k porcování masa.
Jejich špička je ostrá a čepel středně dlouhá a široká. Nůž na pečivo by měl mít vroubkovanou čepel a zakulacenou špičku. Zatímco nůž na drobnější kuchyňské práce jako je například loupání a krájení ovoce a zeleniny by měl mít čepel lehce zahnutou a celkově by měl být menší. Nůž na pečivo dobře využijete i na krájení zeleniny s hladkým povrchem, jako jsou například rajčata a také při porcování zmrzlých potravin.
Připravujete-li často různé obložené talíře a mísy se zeleninovou oblohou a rádi si s tím vším pěkně vyhrajete, bude se vám hodit kerblovací nůž. Jejich ostří je upraveno nejrůznějšími způsoby. Další doslova samostatnou kapitolou jsou nože na sýry. Jejich čepel bývá nejčastěji děrovaná zoubkovaná a tak se na ně sýry nelepí a jejich dvojitá špička připomíná vidličku a slouží ke stejnému účelu. Jste-li milovníky čerstvých bylinek při přípravě nejrůznějších jídel, neměla by vám doma chybět ani ostrá krájecí kolébka.
Není tomu tak dávno, co se dostaly na trh nože keramické. Jejich zastánci vyzdvihují několik jejich kladů: Keramická čepel neničí vitamíny obsažené v pokrmech, nezanechává na potravinách sebemenší pach a ostrost čepelí těchto nožů zůstává po dlouhou dobu vysoká. A všechny tyto přednosti keramické nože předurčují k přípravě pokrmů pro malé děti a také ke zpracování ovoce a zeleniny. Keramické nože však mají i své nevýhody. Kvůli své křehkosti jsou zcela nevhodné pro práci s tvrdšími potravinami a navíc je třeba dbát zvýšené pozornosti při jejich uskladňování.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: furnituretrendzona.cz, kitchendecorate.net, cookingforengineers.com, theshiksa.com, woodeso.cz, houzz.com, geekalerts.com, thebrasshalo.com, homedit.com, aliimg.com, smartshopbuy.com, suturi.com.
Publikováno: 8. 7. 2013, Autor: